Ana SayfaTürkiyeBak sen şu işe! Melih Altınok Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e istikamet tayin...

Bak sen şu işe! Melih Altınok Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e istikamet tayin etmeye çalışıyor

Sözcü gazetesinin yazarlarına açılan FETÖ davası kamuoyunda rahatsızlık yaratmaya devam ederken Adalet Bakanı Abdulhamit Gül CNN Türk ekranlarında önemli açıklamalar yaptı. Onun bu sözleri Pelikancı yapıda büyük rahatsızlık yarattı. Abdulhamit Gül’ün sözlerine Sabah yazarı Melih Altınok sert şekilde karşı çıktı.

Düne kadar FETÖ’nün yayın organı Taraf gazetesinde operasyonel yazılar yazan, örgüte destek atan Melih Altınok’un bugün Adalet Bakanı’nı hedef alması garip karşılandı.

Abdulhamit Gül CNN Türk ekranlarında şu açıklamaları yaptı:

“Ne olursa olsun, hiçbir grubun devletin içine örgütlü bir şekilde sızması, devletin kendi usulleri dışında devletin ele geçirilecek bir mevzi olduğuna inanan hiçbir yapıya izin verilemez. Devlet kendi ilkeleriyle güçlü bir şekilde ayakta ancak böyle durur. İllegal ya da ideolojik gruplarla mücadelede en yakın tehdit olarak FETÖ’yü gördük. Usuller, ilkeler, kanunlar bellidir. Türkiye bir hukuk devletidir, hukukun üstünlüğünün üstünde bir güç yoktur. Devlet içinde sızmaya izin verilemez. Kim neye inanır, neye inanmaz bu konuda hürdür. Bu konuda devlet kendi içindeki sızmalara izin vermez.”

“FETÖ’ye eleştiri yapmış birilerini ‘FETÖ’cü’ diye mahkum ederseniz FETÖ ile mücadeleyi sulandırmış olursunuz. Elbette eksik, yanlış, kabul edilemeyecek kararların olduğu, özensiz bazı hususların yaşandığı hususlar var. Ama bunların çok genelleştirildiğini de düşünmüyorum. Ama hiç olmaması lazım. Biz hakim değiliz, savcı değiliz. Adil olmak kadar adil görünmek de çok önemli. FETÖ’cülerin en sevineceği iş nedir, biliyor musunuz? Herkes FETÖ’cü olsun, aradan biz sıyrılalım… FETÖ’ye ontolojik (var oluş sebebi) olarak karşı çıkmış insanları da bu süreçlere soktuğunuzda elbette sulandırma olarak yorumlanabiliyor.”

Abdulhamit Gül’ün bu sözleri yargı üzerinde baskı kurma girişimleriyle bilinen Pelikan örgütünün parlak üyesi Melih Altınok’ta yankısını buldu.

İşte Melih Altınok’un Abdulhamit Gül’e istikamet tayin etmeye çalıştığı o köşe yazısından bir bölüm:

“Gerçeğin tespiti, mahkemenin amaçlarından sadece biridir” derler.

“Peki diğerleri nedir” diye sorarsanız, ülkeden ülkeye göre değişir…

Mesela “demokratik bir hukuk devletinde” yargının “kamuoyu algısı yönetme” gibi amacının olmasını asla düşünemezsiniz.

Delil neyse ona göre karar verirsiniz.

Kime ne ceza verirseniz kim ne düşür diye kaygılanmaya başlarsanız, hukuku tesis edemezsiniz, terazi illa ki şaşar.

Adaleti temsil eden Themis’in gözünde bağın işlevi de budur.

Elindeki kılıç havaya kalktığında, Arınç’ın damadı mı, bekar mı, dul mu, öğretmen mi, öğrenci mi, diye sormaz. “Ontolojinize” bakmaz.

Bakmamalıdır.

Çünkü bakarsa yanılır…

FETÖ’nün, devlete açık savaş ilan ettiği, seçilmiş meşru hükümeti devirmeye yeltendiği, yani hukuken suça konu olacak bir forma büründüğü günlerde sempati duymaya başlayanları “yapısal olarak” FETÖ karşıtı sanabilir.

Darbeye sayılı günler kala, 29 Ekim 2015’te, “Şimdi cemaati savunma zamanı” yazanların “Atatürkçü” olduğunu düşünebilir…

Darbe günü hedefteki Cumhurbaşkanının adresini ilan eden bir gazetenin “Cumhuriyetçi” olduğuna inanır.

Bugün karanlık oda’larda kitabını yazan, ancak birkaç yıl önce Karşı gazetesinde FETÖ’nün savcılarını cilalayan ekibin “Atatürk’le aldatmalarına” kanar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz