Ana SayfaTürkiyeBakan Koca'dan aşı açıklaması: 100 milyon aşı gelmedi, Çin aşıyı kendi vatandaşına...

Bakan Koca’dan aşı açıklaması: 100 milyon aşı gelmedi, Çin aşıyı kendi vatandaşına kullandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı meselesine dair açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Salgın yönetiminde Burdur ve Isparta’nın durumunu ele aldık.”

Sputnik V açıklaması: 6 ay içinde 50 milyon doz teslim edilmesi, ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi bekleniyor

Isparta’da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanma oranı yüzde 84.  En kısa sürede bu aşı da ülkede kullanımıma başlayacak.

Yarının bugünden daha güzel olacağı inancıyla var gücümüzle gayret ediyoruz. Bu sözleşme gereği 6 aylık zaman diliminde 50 milyon doz aşının gelmesi planlandı. Mayıs ayında ilk etap gelecek. Bir hafta- on gün içinde ne kadar aşının geleceği konusu netleşmiş olacak. Ağırlıklı İngiliz varyantı görülmekte. En son Hindistan varyantı 5 kişide görüldü, şu anlık artış söz konusu değil bu varyantta.

Aşı tedariği ile ilgili Sinovac aşısını yapılan sözleşme ile erken dönemde nisan ayı sonunu itibariyle 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu. Üretilen ülke öncelikle kendi vatandaşlarına uygulamak istedi, sözleşme gereği olan bu aşı miktarı gelmemiş oldu.  Tedarikte yaşanan son günlerde olumlu gelişmelerle sevkiyatın da önümüzdeki günler tekrar başlayabileceğini buradan söylemek istiyorum..  Mayıs ayında tedarikle ilgili olumlu gelişmelerle birlikte sevk durumunun başlayacağını, önümüzdeki günlerde bunu da netleştirip kamuoyuna bilgi vermiş oluruz.  Ayrıca şu an Biontech ve Sinovac aşısı olarak 6 milyon doz aşımız var, kullanılmak üzere. 23 milyona yakın doz aşı yapıldı.

Dün Uğur Şahin’le tekrar görüştüğümde mayıs ayı için 1 milyon doz daha aşı geleceğini, haziran ayı için de 30 milyon doz aşıda sorun olmadığını, bu miktarı da Uğür Hoca daha da artırma gayreti içinde. Biontech için de daha önce bildiğiniz gibi 30 milyon dozluk bir anlaşmaydı. 90 milyon doza çıkarmış oluyoruz. Yazdan önce gelmesi için gayret içindeyiz.

Sputnik V aşısı 6 aylık zaman diliminde önümüzdeki dönemde daha yoğun aşının gelecek.  Haziranda 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılama noktasında kararlıyız. Yaz dönemi itibariyle 18 yaş ve üzeri herkesin aşılanması için yoğun bir çaba içindeyiz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri