Ana SayfaTürkiyeBakan Koca'dan sokağa çıkma yasağı açıklaması

Bakan Koca’dan sokağa çıkma yasağı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemlerde koronavirüs salgını artışına ilişkin yeni açıklamalarda bulunuyor

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Salgın Anadolu’da 2. zirvesinde

Söyleyeceklerim salgının herhangi şeklinde tırmanışının bütün vatandaşları ilglendirecek niteliktedir. Bursa’da yaptığımız toplantının muhatabı 5 ve diğer illerimizdir. İstanbul buna dahildir. Salgın Anadolu’da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. İlk piki büyük illerde 14 Nisan’da ikinci zirveyi Eylül’de yaşamıştık.

Salgın Anadolu’da ikinci zirve döneminde riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. Durum bölgesel bir yayılımdan daha ciddidir. Son birkaç günde riskin boyutu arttı.

Bursa’da 1 ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat, Bilecik’te 2 kat arttı. Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor. Son 1 haftadaki vakalar eylüle göre 3 kat arttı

Hastaların takibi yapılıyor ve ilaçlarını evlerine götürüyoruz.

Salgının bu döneminde asıl ciddi bir sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Her ortamda maske takalım

Bursa Devlet Hastanesi, eski adıyla Memleket Hastanesinin, pandemi sonrası renovasyonunu yaparak sağlık hizmet sunumuna devam etmesini sağlayacağız. Bu tesisler üzerinden hiçbir spekülasyona izin vermeyelim. Birçok şehir hastanemizin açıldığı illerde olduğu gibi, önceki tesislerimize sahip çıkarak hizmet sunmaya devam edeceğiz

Grip aşısı açıklaması

1 yıl sonrasının aşısını şimdiden sipariş ediyoruz haliyle bu yılki aşıyı da geçen seneden sipariş verdik.
Özellikle bu dönemde grip aşısının herkese yapılması söz konusu olamaz. Siparişimiz geçen yıla göre bu yıl 2 kat artırdık. Her yıl 1 milyon 350 bin doz aşı alıyoruz. Sayı 2,4 milyona çıktı. 3 milyonu geçeceğiz. Özellikle riskli kişilere yapmamız gerekiyor. Bilim Kurulumuz bununla ilgili çalışma yaptı. 400 bin doz grip aşısı şuan eczanelerde. 

Koronavirüs aşısında son durum

Kasım ayı sonunda denenen aşılarla bilgilendireleceğiz. Bağışıklık düzeyinin geliştiğine kanaat getirirsek aralık ayında aşıyı Türkiye’de uygulamayı düşünüyoruz. Gelecek hafta sonu inaktif olan aşının Faz 1 çalışmasını başlatmış olacağız. Mart ayında Faz-3’e geçmiş oluruz.

Yüz yüze eğitim

Yüz yüze eğitimde kademeli geçiş planlandı. Belirgin artış olmazsa diğer kademeler de başlayacak

Sokağa çıkma yasağı tartışmaları

Sokağa çıkma yasağı getirmeyi düşünmüyoruz. Ama kalabalık arttıkça salgının da arttığını biliyoruz. Günün pik yapan 2 saati var. Bunu azaltmak gerekiyor. Buna göre mesai saatlerinin ona göre düzenlenmesi gerekir. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri