Ana SayfaTürkiyeBakan Mustafa Varank, Lübnan'daki patlamayı Kanal İstanbul'a bağladı

Bakan Mustafa Varank, Lübnan’daki patlamayı Kanal İstanbul’a bağladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gerçekleşen patlamayı Kanal İstanbul ile ilişkilendirerek ilginç bir paylaşımda bulundu. Bakan Varank, Lübnan'daki patlamayı örnek göstererek Kanal İstanbul'un bir stratejik güvenlik meselesi olduğunu öne sürdü

Bakan Varank, söz konusu patlamada etkisi olan 2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 sene önce İstanbul Boğazı’ndan geçtiğini söyleyerek, konuyu Kanal İstanbul’a bağladı.

Kanal İstanbul stratejik güvenlik meselesidir

Kişisel Twitter hesabı üzerinden bir paylaşım yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şunları kaydetti:

“Hepimizin yüreğinin yandığı patlamaya neden olan 2750 ton amonyum nitrat, 6 sene önce Beyrut’a giderken İstanbul Boğazı’ndan geçti. Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla üzerinde durduğu Kanal İstanbul basit bir konu değil, Türkiye için stratejik bir güvenlik meselesidir.”

2 Bin 750 ton amonyum nitrat

Lübnan resmi ajansı NNA, patlamadan kısa süre önce Beyrut Limanı’nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktığını duyurdu. Depoda daha sonra şiddetli bir patlama meydana geldi.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü Abbas İbrahim, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi. Daha sonra, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Cumhurbaşkanlığına ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada, herhangi bir güvenlik önlemi alınmadan 2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 yıl boyunca bir depoda tutulmasının “kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

İlk yangına neyin yol açtığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yok ancak sosyal medyada limanda kaynak yapıldığı iddiaları yer aldı.

Lübnan’ın tarihinde kritik bir eşik taşıyan eski Başbakan Refik Hariri’nin 2005 yılındaki suikastinde kullanılan bomba yüklü araçtaki patlayıcının 1 ton ağırlığında olduğu, yerel basında sıkça hatırlatıldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri