Ana SayfaTürkiyeBakan Soylu: Uyuşturucu tacirlerine ve mafyaya müsamahakar davranmayın. Bunun bir bedeli varsa...

Bakan Soylu: Uyuşturucu tacirlerine ve mafyaya müsamahakar davranmayın. Bunun bir bedeli varsa ödemeye hazırım!

Polislere seslenen İçişleri Bakanı Soylu, "İki gruba ne olursunuz müsamahakar davranmayın. Eğer bunun bedeli varsa bedelini ödemeye hazırım" dedi

İçişleri Bakanlığı ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için ‘En İyi Narkotik Polisi; Anne’ adlı kampanya düzenledi. Kampanya kapsamında da Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ‘En İyi Narkotik Polisi; Anne’ konulu panel gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında yapılan panele, Ankara Üniversitesi Rektürü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Hakkı Seydioğulları, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Üyesi Şafak Şahiner, Yeşilay Genel Müdür Yardımcısı Egemen Akyüz, Toplum Gönüllüsü Aynur Karabulut ve anne Duriye Özlü konuşmacı olarak katıldı.

Onlar kaçtı, biz kovaladık!

Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi’nin başlattığı ‘Narkolog Projesi’ne de değinen Bakan Soylu, proje kapsamında uyuşturucu kullanan ve satanlarla görüşüldüğünü, böylece Türkiye’de bir uyuşturucu profillemesi yapıldığını ifade ettti. Bakan Soylu, “Hangi yaşta başlıyorlar? Nerede kullanıyorlar? Bütün bunlarla ilgili stratejileri ve politikaları belirlememizde bize yardımcı oluyor. Biz, niye okul çevrelerine bir baskı uyguladık? Çünkü narkolog araştırması sonucu, uyuşturucu satıcılarının önemli bölümünün okul çevrelerinde bu işi yaptığını tespit ettik. Onları oradan defettik. Araştırmadan iki sonuç çıktı; ‘Evde kullanıyorum ve metruk binalarda kullanıyorum’. 100 bini aşkın metruk binaya yönelik operasyon başlatarak, 90 binine yakınını yıktık. Yıkamadığımız 15 binini de restore ettik. Bu sefer parklarda kullanmaya başladılar, parkları ışıklandırdık, buralarda devriye ekipleri görevlendirdik. ‘Araçlarda’ kullanıyoruz dediler, onlara yönelik uyguma yaptık. Yani onlar kaçtı, biz kovaladık” diye konuştu.

Uyuşturucuyla mücadele toplumsal meseledir

Sokakta, ‘Oğlumu kurtar’ diyen çok anneyle karşılaştığını ifade eden Soylu, “Onları hissetmeden, onları görmeden, sırça köşklerde bu mücadele başarılı olamaz. Onu anlamadan, onun duygusuyla o empatiyi kurmadan, onu hissetmeden bu mücadele başarılı olamaz. Meseleyi sadece uyuşturucu kullanan çocuk olarak görmek yanılgıların en büyüğüdür. Bu bir aile meselesidir, toplumsal meseledir. Aileyi yalnız bırakırsak eksik yapmış oluruz. Aile önemlidir, anne önemlidir” dedi.

Ailesi çocuğun uyuşturucu kullandığını 2 yıl sonra öğreniyor

Narkotik mücadelesinin topyekûn yürüyen bir mücadele olduğunu vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Uyuşturucu kullanımında cinsiyet farklılıkları söz konusu. Kadınlar ancak yüzde 5 civarında kullanıyorlar. Esas kullanıcı erkekler. Uyuşturucu kullananların yüzde 85.5’i aileleriyle birlikte yaşıyorlar. Bir aile, çocuğunun uyuşturucu kullandığını ortalama 2 yıl sonra öğreniyor. Bu da araştırmalardan sonra çıkan sonuçlar. Temel mesele bu süreci kısaltmaya çalışmak. Eğitim ve önleme faaliyetlerinin maliyeti tedavi ve rehabilitasyon faaliyetlerinin maliyetinden çok daha düşük. Biz İçişleri Bakanlığı olarak önleyici faaliyetlerden sorumlu olan bir birimiz. Onun için eğitim ve önleme faaliyetleri, elbette ki tedavi ve rehabilitasyon maliyetlerinden daha düşük olduğu için yüklenmemiz gereken esas alan burasıdır diye düşünüyorum.”

Hiçbir eleştiri, bir annen ıstırabından fazla değildir

Bakan Soylu, uyuşturucu bağımlısı annesi Duriye Özlü’nün uyuşturucu ile mücadelede kararlılığın devam etmesi ile okullarda denetimlerin kesintisiz sürmesini istemesi üzerine de şöyle konuştu:

“Benim bu konuda biraz sabıkam var. Uluslararası İşkence Örgütü, Türkiye’de işkence olmadığını deklere etti ama kötü muamele olduğunu, kötü muamelenin de uyuşturucu satıcılarına olduğunu söyledi. Bu da benden kaynaklanıyor. Ben kendimi biraz ihbar etmiştim. Bunu geçen gün de söyledim. İki gruba ne olursunuz müsamahakar davranmayın. Eğer bunun bedeli varsa bedelini ödemeye hazırım. Birincisi uyuşturucu satıcıları, ikincisi mafya. Bu ikisi de birbirini besleyen gruptur. Bu iki gruba da müsamahakar davranmayın. Gereğini yapın, suçu benim haneme yazın. Bunu tekraren ifade ediyorum. Ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler, hiçbirinin eleştirisi bir annenin ızdırabından fazla değildir.”  
Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri