Ana SayfaTürkiyeBakan Turhan: Demiryolu hatları iyileştirildi

Bakan Turhan: Demiryolu hatları iyileştirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Ak parti hükümetlerinin iş başına gelmesiyle demiryolu konusu bir devlet politikası haline getirilmiştir. Mevcut demir yollarımızın konforlu bir hizmet sağlaması adına hatlarımızın tamamını iyileştirdik” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı bakanı Mehmet Cahit Turhan Gaziantep’te valilik ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu. Turhan, son günlerde çok konuşulan demiryolu çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Hızla büyüyen bir kentin altyapı hizmetlerinin de hızlıca gelişmesi gerektiğine dikkati çeken Turhan, “Bu manada Gaziantep’te mevcut kara yolu ulaşım altyapısının geliştirilmesi amacıyla çevre yolu ve D-400 kara yolu üzerindeki bazı kavşakların iyileştirilmesi ve yeni kavşaklar yapılması gerektiği kanaati oluştu. Bununla ilgili Kara Yolları Genel Müdürüne talimatı verdik” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Ak parti hükümetlerinin iş başına gelmesiyle demiryolu konusu bir devlet politikası haline getirilmiştir. Mevcut demir yollarımızın konforlu bir hizmet sağlaması adına hatlarımızın tamamını iyileştirdik” dedi.

Turhan, güney demir yolu hattının kentin içinden geçen kısmını hızlı demir yolu ulaşımına uygun hale getirmek amacıyla başlatılan GaziRay projesinin bir an önce tamamlanması için talimat verdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

Demir yolu meselesi devlet politikası

“Demir yolu konusu ülkemizin geçmişten beri önemli acı hatırası olan bir konudur. AK Parti hükümetlerinin iş başına gelmesiyle demir yolu konusu bir devlet politikası haline getirilmiştir. Mevcut demir yolu hatlarımızın rehabilitasyonu, iyileştirilmesi, güvenli ve konforlu bir hizmet sağlanması adına demir yolu hatlarımızın tamamını iyileştirdik. Şimdi bu hatlarımızın daha güvenli hale getirilmesi için otomasyona geçme adına elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemlerimizi geliştiriyoruz. Yüzde 45’ini ülke genelinde tamamladık. Bu bölgede çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Yüksek hızlı tren için yeni çalışmalar

Turhan, Türkiye’yi yüksek hızlı trenle tanıştıran AK Parti iktidarının bunu sadece İstanbul, Ankara ve Konya hattıyla sınırlı tutmayacağını, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas ve Mersin-Adana -Osmaniye-Gaziantep hatlarındaki çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Mevcut konvansiyonel hattın şu anda Gaziantep’ten Adana’ya ulaşımı 5 saat 10 dakikada sağladığını, çalışmalar tamamlandığında sürenin 1,5 saate ineceğine işaret eden Turhan, Gaziantep’in deniz yoluyla ulaşımını da sağlamak amacıyla İskenderun Körfezi’ne yolu kısaltacak Dörtyol-Hassa Projesi’nin çalışmalarını tamamladıklarını, 2019 yılı içinde projeye başlayıp Gaziantep’i limana daha kısa ve hızlı şekilde ulaştıracaklarını vurguladı.

“Gaziantep Havaalanı’nın kategori 2 seviyesinde ILS cihazı bulunuyor”

Turhan, TAG Otoyolu’nun yanında devlet kara yolunun da iyileştirilmesi amacıyla Gaziantep ile Nurdağı arasında eksik kalan bölünmüş yol çalışmalarının da gelecek yıl başlayacağını belirtti. Gaziantep Havalimanı’nın terminallerinin büyütüleceğini, 6 körüklü sistemi içeren terminallerin yapım çalışmalarına başladıklarını anlatan Turhan, “Gaziantep Havaalanı’nın kategori 2 seviyesinde ILS (Aletli İniş Sistemi) cihazı bulunuyor ve çalışıyor.” dedi. Turhan, havalimanındaki terminallerin büyütülmesiyle ilgili işin durmasının söz konusu olmadığına dikkati çekerek, 2020 yılı içinde yeni terminalleri yapıp hizmete açacaklarını, eskilerini de dış hatlar olarak kullanacaklarını söyledi. Turhan, sanayinin büyük ihtiyacı olan lojistik merkeziyle ilgili yer belirleme ve ulaşım sistemleriyle entegrasyonunun sağlanmasıyla ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi. 

Haber: Dilara Çelik

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz