Ana SayfaTürkiyeBarış Terkoğlu'ndan yılın röportajı! FETÖ 367 kriziyle aslında Erdoğan'a kumpas kurmuştu

Barış Terkoğlu’ndan yılın röportajı! FETÖ 367 kriziyle aslında Erdoğan’a kumpas kurmuştu

AK Parti’den ayrılıp 2005 yılında Anavatan Partisi’nin başına geçen eski bakan Erkan Mumcu, 2007 yılındaki seçimlere Mehmet Ağar ile ortaklık kurarak girmek istemişti. Peki bu ortaklık YSK’ya listelerinin verilmesine dakikalar kala nasıl bozuldu? FETÖ devreye girip Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğrudan etki edebilecek ve belki de 367 krizinin önüne geçecek ortaklığa nasıl son anda müdahale etti? AK Parti’de bakanlıklar yapmış olan Erkan Mumcu’nun Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’da yaptığı açıklamalar günlerce tartışılacak cinsten.

Anavatan Partisi’nin 2007 seçimlerine giremeyen genel başkanı Erkan Mumcu, uzun yıllar süren sessizliğini bozarak Oda TV’ye konuştu.

Erkan Mumcu’nun altını defalarca çizdiği ‘kumpas’ kavramı

Uzun süredir sessiz kalmasının gerekçesini “konuşacak mecra bulamamak” ifadeleriyle açıklayan Erkan Mumcu, 2007 yılında seçimlere sokulmamasını “kumpas” kavramıyla açıkladı.

Erdoğan’a karşı Abdullah Gül ve Arınç iddiası

2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan 367 krizi için “367 kumpası” ifadesini kullanan Mumcu, krizin 2005’te hazırlandığını ve operasyonun içerisinde FETÖ’nün de olduğunu ifade etti. 367 krizinin Recep Tayyip Erdoğan’a karşı Abdullah Gül seçeneğini ortaya çıkarmak için hazırlandığını ifade eden Mumcu, operasyonun içerisinde Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın da olduğunu iddia etti. “O koalisyonun hala çalıştığını düşünüyorum” diyen Mumcu, bugüne gönderme yaptı.

Erkan Mumcu ‘bir aile içi suç yaşandı’ derken neyi kastetti?

2007 yılında Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda ona oy vereceklerini Erdoğan’a ilettiklerini anlatan Mumcu, “bir aile içi suç yaşandı hala örtmeye çalışıyorlar” yorumunu yaptı.

Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın bir mutabakat kurduğunu ancak mutabakatı Arınç-Gül ikilisinin bozduğunu kaydeden Mumcu,”Arınç, Erdoğan’ı Gül’e mecbur etti” tespitinde bulundu.

Ergenekon operasyonlarını 2004 YAŞ kararlarında alınan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Kolordu Komutanlığı’na çıkarılması kararının tetiklediğini söyleyen Mumcu, operasyonla ordunun ABD inisiyatifi dışına çıkmasının engellendiğini iddia etti.

Erkan Mumcu Abdullah Gül için ‘Majestelerinin valisi’ dedi

“Asıl hesap vermesi gereken adam Abdullah Gül” diyen Mumcu, Gül için “Majestelerinin valisi” ifadesini kullandı. Mumcu, “yanlışıyla eğrisiyle doğrusuyla Tayyip Erdoğan daha hakiki bir adam ama öteki arkadaş (Gül) öyle değil” dedi.

Erkan Mumcu’nun siyasi kariyeri

1995 : Anavatan Partisi 20. dönem Isparta milletvekili
1995-1997 : Genel Başkan danışmanı
1997 : Anavatan Partisi Genel Sekreteri
1999 : Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı
1999 : Anavatan Partisi 21. dönem Isparta milletvekili
1999-2001 : 57. Hükümet Turizm Bakanı
2001 : Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı
2002 : AK Parti 22. Dönem Isparta Milletvekili
2002 : 58. Hükümet Milli Eğitim Bakanı
2003-2005 : 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı
2005 : Anavatan Partisi Genel Başkanı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz