Ana SayfaTürkiyeBaşak Demirtaş'tan AİHM'in Selahattin Demirtaş kararı sonrası açıklama!

Başak Demirtaş’tan AİHM’in Selahattin Demirtaş kararı sonrası açıklama!

Cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı sonrası bir açıklama yaptı

AİHM, 2016 yılından bu yana cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusunu karara bağladı.

Kararda, ifade, özgürlük ve güvenlik, serbest seçim haklarının ihlal edildiğine hükmetti ve derhal serbest bırakılmasına karar verdi.

Açıklanan kararda, “Duruşma öncesi uzun süren tutukluluk süresinin ve yaptığı siyasi konuşmaların temel alındığı kanıtlara dayanarak yapılan terörle bağlantılı suçlamaların, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu” ifadeleri yer alırken şöyle denildi: “Tutukluluğu süresince yerel mahkemeler tarafından, dava öncesi tutuklu kalması için gerekli olan makul şüpheyi sağlayacak hiçbir vaka ya da bilgi sunulamamıştır. Tutukluluğa konu olan suçları işlediğine dair makul bir şüphe de dolayısıyla yoktur. Aynı gözlemler sonucu, Demirtaş’ın seçilme ve parlamentoda olma hakkının da ihlal edildiği sonucuna ulaşılmıştır.”

Bu gelişmenin ardından Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da kişisel Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Başak Demirtaş, “Selahattin tutuklansın, yargılansın diye siyasi kampanyalar yürüttünüz. Tutuklandı, yargılandı: 1 kez Ankara Ağır Ceza Mahkemesi, 1 kez Anayasa Mahkemesi, 2 kez de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, tutuklamanın hukuksuz olduğuna karar verdi. Son kararda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, tüm suçlamaların düşmesine kesin olarak hükmetti. Şimdi, paşa gönlünüz öyle istiyor diye kimseyi suçlu ilan edemezsiniz. Asıl suç olan budur!” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri