Ana SayfaTürkiyeBaşkan Erdoğan: Türkiye yeni destanlar yazmaya devam edecek

Başkan Erdoğan: Türkiye yeni destanlar yazmaya devam edecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2018 Yılı Mali Genel Kurulu’nda konuştu. Erdoğan konuşmasında, “2019 için belirlenen işimiz gücümüzü dünyaya taşımak. Bu bizim parolamız. 2019 bu noktada çok farklı olacak. Türkiye’nin gücünü tüm dünyaya taşımanızı bekliyorum”dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2018 Yılı Mali Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bu Genel Kurul vesilesi ile tüm katılımcılara yolunuz açık olsun diyorum. Dünyanın ciddi değişimler yaşadığı bir süreçte yeni yapısıyla DEİK’in iş dünyamızın lokomotif kuruluşu haline geldiğini görüyoruz. 2016 Ocak’tan beri DEİK’in düzenlediği 5 bin farklı etkinliği olumlu bir gidişat olarak  değerlendiriyoruz. Elbette burada üye sayısı kadar üyelerimizin niteliği ve vasfı da önemlidir. DEİK asıl değişimi kendi bünyesinde gerçekleştirmiştir. Son dönemdeki adımları Türkiye’nin tüm farklılıklarını içinde barındıran yapıya kavuşturmuştur.”

 “Her zaman sizlerin yanında olmayı sürdüreceğim”

Erdoğan Ülkemiz adına başarının korunması ve geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Önümüzdeki sene de devam edeceğine inanıyorum. 2019 için belirlenen işimiz gücümüzü dünyaya taşımak. Bu bizim parolamız. 2019 bu noktada çok farklı olacak. Türkiye’nin gücünü tüm dünyaya taşımanızı bekliyorum. İş dünyamıza yol çizecek fikri egzersizler de yürütmelidir. Her zaman sizlerin yanında olmayı sürdüreceğim. Gerek 2011 yılı, gerek o günden bugüne gelen süreç 11 yılı aşkın Başbakanlığım döneminde gerekse Cumhurbaşkanlığı sürecimde özel önem verdim. Ziyaret ettiğimiz her yere DEİK’i de davet ederek iş adamlarımız arasında köprüler kurduk” şeklinde konuştu.

“Son 16 yılda 201 milyar doların üzerinde doğrudan yatırımın üzerine ulaştık”

Erdoğan, “Bundan sonraki süreçte burada bu çatı altında aslında KOBİ’leri de almak suretiyle tabii… 8 bin 582 ihracatçımıza yeşil pasaport ile önünü açtık. Pek çok ülkeye vizesiz seyahatin yolunu açtık. Eximbank’ın sermayesini 3 milyar liradan 10 milyar liraya çıkardık. İhracatçılarımıza 2 milyar sadece geçen sene destek verdik. Son 16 yılda 201 milyar doların üzerinde doğrudan yatırımın üzerine ulaştık. İş adamlarına yurt dışında heyecan ve girişimci ruhunu aşılayalım istiyoruz. Devlet ve hükümet başkanlarını da ülkemizde ağırlıyoruz. İran Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ile Çankaya Köşkü’nde iş adamlarımızı bir araya getirdik. Bunlar ilk… Yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz.”

“Kültürümüzle ülkemizi tüm dünyada görünür hale getirdik”

 Türkiye’nin  15-20 yıl öncesine kadar esamesinin okunmadığı ülkelerde şimdi iş adamlarıyla, STK’larıyla, ürünleriyle var olduğunu söyleyen Erdoğan, ” Kültürümüzle ülkemizi tüm dünyada görünür hale getirdik. Bugün Türk girişimciler ticaret yapıyor, yüz binlerce insana istihdam sağlıyor. Mühendislerimiz çok geniş bir coğrafyada imza atıyor. Senagal’in başkenti Dakar’da Türk müteahhitlerin yaptığı havalimanı karşılıyor.Yollarını, havalimanı, spor salonunu Türk yapıyor. Lübnan, Endonezya, Gana… Endonezya’daki tsunamide kardeşlerimiz öldü. Tüm Endonezya halkına Türk halkı olarak baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Şu anda Pakistan’a MİLGEM projesini ihraç ettik. Teslimatı yapılacak. 1 milyar doların üzerinde bir proje. Güney Afrika’da insanlar Türklerin yaptığı ev eşyalarını yaptığı, dolapları kullandığını görüyoruz” dedi.

“Birçok güvenlik aracını Türkler yapıyor”

Başkan Erdoğan, “Pakistan’dan Kuveyt’e birçok güvenlik araçlarını Türkler yapıyor. Made in Turkey damgalı ürünle karşılaşıyor, Türk başarı hikayesi dinliyoruz. Türk şirketlerimiz iş adamlarımız bayrağımızı gururla dalgalandırıyor. Görüştüğümüz her devlet adamı Türk yatırımcıların başarısından bahsediyor. Yabancı şirketlerin sürüncemedeki projelerini Türk firmaları üstleniyor ve hızlı bir şekilde teslim ediyor. Ben sizlere gönülden teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin ortak başarısıdır. 

” 2019’u farklı görüyorum”

Bu seviyeler sadece ihracat, yatırım, ekonomide değil, siyaset ve uluslararası ilişkilerde de kaydettiği ilerlemenin sonucudur. Türkiye yeni destanlar yazmaya devam edecektir. 2019’u farklı görüyorum. Bu başarılar Türkiye’nin kendine güvendiğinin kendine inandığının potansiyelini harekete geçirdiğinin işaretidir. Hiçbir zafer altın tepside sunulmaz. 

 Ülkemizi büyütürken birçok saldırı yüzleştik. İktidarımız ilk dönemlerinde,  devletin içine çöreklenmiş, devleti tapulu malı görenlerin kesimlerin direnciyle karşılaştık. Demokrasinin kılıcı gibi duran, darbe yapmaktan çekinmeyen bu kısım rahatsızlıklarını çok farklı gösterdi. Pek çok projemiz engellenmeye çalışıldı. Bizi yavaşlattı. Sokak hareketleri başlatıldı. IMF’e borcumuzu sıfırladığımız, faizlerin düşük olduğu dönemde izan dışı hareket başlattılar”. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz