Ana SayfaTürkiyeBaşkan Kurtkaya'dan Bartın Irmağı'ndaki oluşan kirliliğe ilişkin söz konusu firmaya çağrı

Başkan Kurtkaya’dan Bartın Irmağı’ndaki oluşan kirliliğe ilişkin söz konusu firmaya çağrı

Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, birkaç gün önce Bartın ırmağında meydana gelen kirlilik üzerine basın açıklaması yapan firma yetkilisinin açıklamalarını değerlendirdi.

Tekstil fabrikası yetkilisi yaptığı açıklamada gerekli arıtma işlemlerini ve testleri sürekli olarak yaptıklarını ifade etmiş, bu açıklamaya göre de arıtmadan çıkan suyun neredeyse kullandıkları sudan daha temiz olduğunu ifade etmiştir. Fakat bunları söyleyen Sayın yetkili yine yaptığı açıklamada “Kozcağız ırmağı ile kuru dereyi bağlayan menfez çalışması yapılmadığından her iki bağlantı arasında kot farkı bulunmaktadır. Fabrikamız kuru dere tarafında çukurda kaldığından, arıtma deşarj suyumuz akış yapamıyor söyleminde bulunmuş, yani biz kot farkından dolayı arıtmadaki bu temiz suyumuzu akıtamıyoruz, haliyle tortu oluşuyor diyor. Bu tortularda temizlenmiyor, devlet bir iş yaptı eline yüzüne bulaştırdı demek istiyor. Paraları yok, ödenekleri yok, kanalı da laf olsun diye yaptılar ama onu da tamamlayamadılar” diyor.

Devlet kurumları arasında koordinasyon yok!

Biz tamamlayın diyoruz üç devlet kurumu arasında koordinasyon sıfır diyor. Bir de bunun üzerine baraj diye bir şey yaptılar, Bartın ırmağını kuruttular diyor. Balık ölümlerinden biz sorumlu değiliz diyor. Ama arıtmadan çıkan suya dört balık atıp iki gün bekletiyoruz bundan Çevre Şehircilik Müdürlüğünün haberi var diyor. Yani kısacası biz suçlu değiliz diyor. İktidarın Bartın’a yaptığı yatırımların yanlışlığından bahsediyor.

Sayın yetkilinin yaptığı açıklama ve gözlemleri doğru olabilir. Baraj baraj değildir doğrudur. Suyun önüne çekilmiş bir bent olup Bartın ırmağına giden yatakları kuruttuğu ve balık ölümlerinin olduğu doğrudur. Seli önlemek için yapılan dere ıslah projelerinin seli önlemekte yeterli olmadığını da gördük doğrudur. Denetimlerin laf olsun diye yapıldığını da kendi ağzınızla söylüyorsunuz o da doğrudur. Çünkü hiçbir çevre yetkilisi arıtma suyunun içine 4 balık atıp onu iki gün beklemez. Siz ne kadar doğrusunuz.

Peki siz ne yapıyorsunuz?

Arıtmanızı maliyetinden dolayı çalıştırıyor musunuz? Arıtmanızın gerekli bakımlarını yapıyor musunuz? Arıtmada kullanılması gereken kimyasalları kullanıyor musunuz?
Çünkü arıtmanızı sürekli ve iyi bir şekilde çalıştırdığınızı söylüyorsunuz. Ama tortudan bahsediyorsunuz.

Bartınımızın sizin gibi istihdam oluşturan firmalara ihtiyacı var elbette. Ancak sizin ürettiğiniz ve sattığınız ürünlerinize gösterdiğiniz hassasiyeti iş yaptığınız yerlere, çevrenize ve bölgenize göstermenizi de bekliyoruz. Ceza almanızı, zarar etmenizi tasvip etmiyoruz ama kendinize çevreye duyarlı olmanızı tavsiye ediyoruz. Bunu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Bartınlı olarak vah Bartınım vah dememek için istiyoruz

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri