Ana SayfaTürkiyeBaşkanlık sistemine güncelleme! Erdoğan'dan yeni hamle geliyor

Başkanlık sistemine güncelleme! Erdoğan'dan yeni hamle geliyor

Üst üste yapılan anketlerde çıkan sonuçlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’da tekirginlik yaratmaya başladı. Erdoğan’ın AK Parti’de önemli sistem değişikliklerine gideceği konuşuluyor.

İktidar partisinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarında yaşanan düşüşün durdurulamaması, Külliye’yi harekete geçirdi. Kurulacak bir komisyonla, mevcut sistemde bazı değişiklikler yapılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Söz konusu çalışmanın temelinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sistemin daha da güçlendirilmesini istemesi ve sisteme yönelik eleştiriler ortadan kaldırılmadan bir erken seçime sıcak bakmamasının yer aldığı öğrenildi.

Muhalefetin desteğinin alınması için de değişiklik tasarısına bazı özel maddeleri de ekleyeceği ve değişiklik için zemin ve zaman yoklanacağı belirtildi.

Yüzde 40 fikri yeniden mi

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde değişikliler yapılması yerel seçimlerden bu tarafa iktidarın gündeminde.

AK Partili eski bakan Faruk Çelik’in bir süre önce Cumhurbaşkanı seçilme barajının yüzde 40+1’e çekilmesi fikrini ortaya atmasının arkasında da Külliye’nin sisteme yönelik değişiklik düşüncesinin olduğu kaydedildi.

MHP’ye bağımlılıktan rahatsız

AK Parti’nin yerel seçim yenilgisinin ardından parti bünyesinde olumsuz hareketlenmeler yaşandığını hatırlatan partili kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP’ye bağımlı kalınmasından rahatsız olduğunu ve yeni parti hareketlerinin iktidarı üzerinde risk oluşturmasını istemediğini belirtti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri