Ana SayfaTürkiyeBaşkanlık sistemine parlamenter sistem markajı

Başkanlık sistemine parlamenter sistem markajı

Türk siyasetinde bir şehir efsanesi olarak yıllarca konuşulan gölge kabine gelecek partisi ile bir partinin ilk kez omurgası oluyor.

Türk siyasetinde ilk kez Gelecek Partisi gölge kabineye parti tüzüğünde yer verdi.

Gölge kabine Türk medyasında yıllarca konuşulan, tartışılan bir kavramdı. Ancak adı var kendisi yok bir kavramdı aynı zamanda. Davutoğlu, Gelecek Partisi içinde adeta bir hükümet gibi çalışabilecek gölge kabine ile aynı zamanda AK Parti’yi de markajına alacak.

Türk siyasetinde yeni bir alan açacak olan gölge kabine, hükümetin her bir bakanına karşı kendi gölge kabinesinde bir gölge bakan tayin edecek.

Davutoğlu’nun Gelecek Partisi daha kurulduğu ilk günde seçmene ‘biz göreve hazırız’ mesajı vermiş oldu.

Modern demokrasinin en etkili ve yapıcı muhalefet yöntemi olarak bilinen gölge kabine halk adına iktidarın aldığı kararları, kamuoyunda derin rahatsızlık yaratan uygulamalarını takip eder ve önerilerde bulunur.

Gölge kabineye tüzükte yer vermek aynı zamanda bir partinin iktidara ne kadar hazır olduğu kousunda ortaya koyduğu en güçlü irade göstergesi.

Gölge kabinenin varlığı şu bakımdan da özel önemi hak ediyor. Gelecek Partisi’nin tam kalbinde yer alanın parlamenter sistem olduğu ilan edilmişti Davutoğlu, aksak bir başkanlık sistemine parlamenter sistemin en güçlü eleştiri mekanizmasıyla muhalefete başlamış oldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz