Ana SayfaDünyaBaşörtüsüne bir pranga daha! Fransa Müslüman kadınlardan ne istiyor?

Başörtüsüne bir pranga daha! Fransa Müslüman kadınlardan ne istiyor?

Başörtüsü karşıtlığıyla bilinen Fransa’da başörtüsüne duyulan alerji yeniden başgösterdi. Başörtüsüyle ilgili reklam kampanyaları ani kararlarla yasaklandı bütün sosyal medya paylaşımları da silindi.

Başörtülü kadınlara yapılan ayrımcılığa karşı Avrupa Konseyi’nin başlattığı, kadınlar arasında çeşitliliği ve başörtüsü takma özgürlüğünü teşvik eden sosyal medya kampanyası Fransa’nın itirazı üzerine kaldırıldı. Twitter’da başörtüsü takan genç kadınları gösteren afişler, projenin başlamasından birkaç gün sonra sosyal medya platformundan silindi.

Avrupa Konseyi’nin ayrımcılıkla mücadele biriminin söz konusu kampanyasının kendisini şoke ettiğini Fransa’nın Gençlikten Sorumlu Devlet Bakanı Sarah el Hairy, kampanyanın Fransa’nın değerlerine aykırı olduğunu iddia ederek, “Videoda başörtüsü takmak teşvik ediliyor. Bunu kınıyoruz. Fransa kampanyayı onaylamadığını Avrupa Konseyi’ne iletti ve kampanya iptal edildi” dedi.

Avrupa Konseyi’ne tepkilerini dile getirdiklerini ifade eden el Hairy, laikliği ve dini özgürlüğü savunduklarını ancak bu kampanyanın başörtüsünü savunduğunu öne sürdü.

Kampanyanın “sağduyuya” aykırı olduğunu ileri süren Fransız hükümet sözcüsü Gabriel Attal da, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı konuşmada Paris’in “kimlik temelli yaklaşıma” katılmadığını belirtti. Attal, “Bu, Fransa’nın tüm Avrupa ve uluslararası forumlarda savunduğu inanç özgürlüğüne zıt” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’nın söz konusu kampanyanın iptal edilmesini sağlamasının ardından Avrupa Konseyi kampanya kapsamında Twitter hesabındaki paylaşımları sildi.

28 EKİM’DE BAŞLATILMIŞTI

Avrupa Konseyi’nin projesi, Strazburg merkezli olarak Kapsayıcılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Programı aracılığıyla başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılığa karşı 28 Ekim’de başlatılmıştı.

Söz konusu kampanya kapsamında sosyal medya paylaşımlarında, fotoğraflar ikiye bölünerek yüzlerinin bir tarafı başörtüsü takan, diğer tarafı başörtüsüz kadınların görüntüleri yer aldı.

Konsey’in ayrımcılıkla mücadele biriminin Twitter hesabından kampanya ile ilgili “Herkes aynı görünse dünya ne kadar sıkıcı olurdu?” ifadeleri paylaşılmıştı.

Ayrıca “Güzellik çeşitlilikte olduğu gibi özgürlük başörtüsündedir”, “Başörtüm tercihim”, “Mutluluk getir ve başörtümü kabul et” yazılı ve başörtülü kadınların yer aldığı görseller paylaşılmıştı.

Müslüman kadınlar ise Paris’in tepkisini, “kadınların ne giyeceklerini seçme hakkına saygı gösterilmediği” gerekçesiyle eleştirdi.

MÜSLÜMAN KADINLARDAN TEPKİ

BBC’ye konuşan Belçika merkezli gençlik kuruluşu Avrupa Müslüman Genç ve Öğrenci Forumu Organizasyonu’nun (FEMYSO) başkanı Hande Taner, “Kampanyanın kendi devam ediyor. Tweetin silinmesin gelince Avrupa Konseyi adına konuşamam” dedi.

Taner, “Genç azınlıkların çabalarının saldırıya uğramasının gerçekten üzücü olduğunu” söyledi.

‘KURUMLAR MESAJLARININ ARKASINDA DURMALI’

FEMYSO’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada da “İnsan haklarını ve temel hakları koruyarak, eğitimler ve kampanyalar düzenleyerek ve her türlü baskıya karşı sivil toplum ortaklarımızla dayanışma içinde durarak proaktif olarak kamusal tartışmalara katılmaya devam edeceğiz. Kurumlar, insan haklarını destekleyen, ifade özgürlüğü ve din özgürlüğü ihlallerini kınayan mesajlarında sağlam durmalıdır. Herkesin istediğini giyme hakkına ve özgürlüğüne sahip olduğuna inanıyoruz” dendi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri