Ana SayfaTürkiyeBayram Zilan: Artık yeni bir siyaset tarzı var. Buna da 'sathı siyaset'...

Bayram Zilan: Artık yeni bir siyaset tarzı var. Buna da ‘sathı siyaset’ diyebiliriz

Kürt siyasetini yakından takip eden gazeteci Bayram Zilan Türkiye’de yakın bir zamanda yeni bir siyaset tarzının ortaya çıkacağını belirtti. “Ailelere, lobilere dayanan siyasi yapılar iflas etti” diyen Bayram Zilan, “Artık Türkiye’de iki kutuplu bir yapı olmayacak” ifadelerini kullandı.

Bayram Zilan’ın yeni siyaset tarzı ve oluşacak yeni partiler hakkındaki analizinde Davutoğlu’na ait ‘sath-ı siyaset’ sözlerine referans vermesi dikkat çekti.

İşte Bayram Zilan’ın twitter’dan yayınladığı o analizleri…

1-Yakın bir zamanda Türkiye’de yep yeni bir siyaset tarzı başlayacak. Siyasi söylemden, seçim kampanya tarzı, dil ve retorik biçimi, parti programı, genel merkez ve teşkilat yapısına kadar, her şeyin tepeden tırnağa değiştiği yeni bir siyaset tarzı yakında başlıyor.

2-Şahıslara, ailelere, dar gruplara, lobilere ve kliklere dayanan siyasi yapılar iflas etti. Kollektif yapıya dayanan, ortak aklın, ortak düşüncenin ve istişare kültürünün teminat altına alındığı siyasi partiler Türkiye’nin geleceğine yön verecek.

3-Yeni kurulacak siyasi partilerin hiçbirisi bir diğer siyasi rakibiyle “hasım” olmayacak. Bundan böyle Türkiye’de “Antagonistik siyaset” tarihin çöp sepetine atılacak. Siyasi partiler “ehlileşecek” ve bir birlerine “hısım” olacak.

4-Artık Türkiye siyasetinde “iki kutuplu” bir yapı olmayacak. Düşmanlaştırarak, kamplaştırarak oy devşirme siyaseti yapanlar kaybedecek. Bir biriyle uzlaşabilen, aynı masa etrafında oturabilen partilerin yıldızı parlayacak.

5-Evrensel değerleri yansıtabilen, demokrasi, insan hakları ve özgürlüğü savunan ama ekonomik kalkınmayı da önceleyen, vatandaşlar arasındaki gelir dağılımı uçurumunu minimize eden, kayırmayan, ayırmayan partiler kazanacak.

6-Kavga ederek, kızıştırarak seçmen konsolide etme tarzının da artık karşılığı yok. Türkiye’nin temel meselelerinin her ideolojiden, her kimlikten insanın katılımıyla oluşturulan geniş halk konsorsiyumları çözecek ve bu kalıcı olacak.

Bayram Zilan: Artık yeni bir siyaset tarız var. Buna da sathı siyaset diyebiliriz

7-Kurulacak yeni siyasi partiler kendi ideolojilerini, duruşlarını ve kimliklerini elbette oluşturucak ve bunu koruyacaklar. Ancak bu kimlikler, uzlaşmanın önüne geçmeyecek. Yakında başlayacak bu yeni siyaset tarzına: “Sath-ı Siyaset” diyebiliriz.

8-Kürt siyaseti de bu yeni dönemden nasibini alacak. Metropollerde yaşayan Kürtlerden, Doğu/G.Doğu’da yaşayanlara kadar Kürt seçmenlerin büyük çoğunluğu artık bedel

Ödemek istemiyor, acı çekmek istemiyor.

9-Kürtler artık masada, müzakere ederek, ikna ederek var olmak istiyor. Bir talep dile getirilecekse bu talebin şiddet enstrümanları kullanılarak değil, siyasetin enstrümanları kullanılarak dile getirilmesini istiyor. Silahın gücüne değil, sözün gücüne inanıyor.

10-Önümüzdeki süreçte HDP ciddi oy kayıpları yaşayacak. Yeni kurulan partilerin kimlikler üstü siyaset yapma tarzı ve evrensel demokratik değerler etrafında siyaset yapma biçimi Kürtleri cezbedecek. Zira bu siyaset tarzının herkese kazandırdığını Kürtler de görecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz