Ana SayfaTürkiyeBekir Ağırdır: AK Parti 46'dan 25'lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor

Bekir Ağırdır: AK Parti 46’dan 25’lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yaptıkları son araştırmalar ışığında yaptığı açıklamada “AK Parti bugün gelindiği noktaya bakıldığında, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 25-26 kişiden destek alabiliyor ve bunu MHP desteğiyle yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

T24‘te yayınında açıklamalar yapan Bekir Ağırdır, “AK Parti’nin en güçlü vaadi ‘makbul vatandaş’ tanımını kaldırmaktı, ancak kaldırmak bir yana buna bir de ‘dindarlık’ eklendi” şeklinde konuştu.

Erdoğan ekonomik bolluktan yararlanmıştı

Yıllarca hizmet alamamış ve aradığını bulamamış toplumun 2002 yılında AK Parti’ye bir şans verdiğini söyleyen Ağırdır, AK Parti’nin o dönemki ekonomik bolluktan faydalandığını belirtti. Ağırdır, AK Parti’nin siyasi tarzını ‘ikili karakter’ olarak değerlendirirken, 2002-2007 yılları arasında dindarlığın değil, sosyal politikalar konusunda yapılan yardımların yüzde 47’ye ulaşmada fayda sağladığını aktardı.

AK Parti’nin yüzde 47’lik oyunu 2009 yerel seçimlerinde yüzde 39’a düşürmesini Türk milletinin yapılan işlere bakarak seçim yaptığını ve hizmete oy verdiği olarak açıklanabileceği ve bu sebeple 2009’dan itibaren AK Parti’nin zihniyetinde farklılıklar olduğuna değindi. Bu farklılıklardan birinin ise seçmenlerini sempatizanlaştırma ve AK Partilileştirme sürecine dönüştürmesi olduğunu söyledi.

AK Parti 25’e düştü

2011 yılından itibaren ise AK Partilileştirilmiş seçmenin Tayyip Erdoğanlaştırılmış kitleye dönüştüğünü belirten Ağırdır, 2013 yılından sonra ‘ötekiler’ üzerinden tanımlanan bir siyaset evresine dönüştüğünü aktardı.

Gelinen süreci “2002’de iktidara gelirken itiraz ettikleri tüm argümanlar yeniden diriltildi” sözleriyle değerlendiren Bekir Ağırdır, şunladı kaydetti:

“Erdoğan iktidarını koruyor demek mümkün fakat kutuplaşmalara teslim bir toplum üzerinde yoğunlaşıyor. Bu ülkeye büyük bir kötülük. Araştırmalarımıza göre AK Parti bugün gelindiği noktaya bakıldığında, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 25-26 kişiden destek alabiliyor ve bunu MHP desteğiyle yapabiliyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz