Ana SayfaTürkiyePatnos'ta milyonlarca lira borç bırakan AK Partili başkan kaymakam oldu

Patnos’ta milyonlarca lira borç bırakan AK Partili başkan kaymakam oldu

Patnos’ta belediye başkanlığı yapıp belediyeyi borç batağına sürükleyen Cem Afşin Akbay’ın kaymakam olduğu öğrenildi.

2014 yılında Ağrı’nın Patnos ilçesindeki seçimleri kazanarak belediye başkanı olan AK Partili Cem Afşin Akbay, o belediyeyi borç batağına sürüklemişti. Akbay, son kararnameyle, Giresun’un Görele ilçesine kaymakam olarak atandı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile 624 mülki idare amirinin görev yerleri değiştirildi. Kararname ile Giresun Görele ilçe kaymakamlığına yapılan atama tartışma yarattı. İlçenin mevcut Kaymakamı Murat Özdemir, Giresun Vali Yardımcılığı Hukuk Müşavirliğine atanırken, yerine 2014-2019 yılları arasında Ağrı’nın Patnos ilçesinde AK Parti’den belediye başkanlığı yapan Cem Afşin Akbay görevlendirildi. AK Parti’den belediye başkanlığı yapmış bir ismin ilçeye kaymakam olarak atanması tepkiyle karşılandı.

KAYMAKAM BİR DÖNEM BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTI

Görele’ye kaymakam olarak atanan Cem Afşin Akbay, 2000 yılında Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Milli Emlak Kontrolörlüğünden ayrılarak Mülki İdare Mesleğine başladı. Erzurum Kaymakam Adayı olarak göreve başlayan Akbay, Oltu ilçesinde kaymakam refikliğinde bulundu. 11 Kasım 2002 tarihinde Kaymakamlık kursunu bitiren Akbay, 2003 Mart ayında Hayrat ilçesi Kaymakamlığı’na atandı.

Akbay sırasıyla Çıldır, Adıyaman Vali Yardımcılığı, Horasan ve Yenice Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 2014 yılında Zonguldak Devrek Kaymakamlığı görevini sürdürürken istifa eden Akbay, memleketi olan Ağrı Patnos’ta AK Parti’den aday olup belediye başkanı seçildi. 2019 yılında görev süresi biten Akbay, bir süre sonra Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri görevine getirilirken, vekaleten Aksaray Vali Yardımcılığını görevinde bulundu. Akbay, Resmi Gazete’de 20 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesiyle Görele ilçesine kaymakam olarak atandı.

 

5 YILDA 136 MİLYON LİRA BORÇ BIRAKTI

2014 yılında belediyeyi BDP’den devralan Cem Afşin Akbay, yaptığı ilk açıklamada “Görevimizi en güzel şekilde yapacağımızdan halkımızın kuşkusu olmasın” dedi. Ancak, 5 yıl sonunda görevini HDP’li başkanlara devrederken 136 milyon 410 bin 524 lira borç ile teslim etti. Patnos halkı ise Akbay’ın görev süresi boyunca ilçede betonlaşmayı arttırdığını ve bir çok tesisinde yarım bıraktığını ileri sürdü.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri