Ana SayfaTürkiyeBerat Albayrak: Nasıl geçinirim diye düşünmeye son

Berat Albayrak: Nasıl geçinirim diye düşünmeye son

Hazine Bakanı Berat Albayrak bugün öğlen saatlerinde yeni ekonomi paketini açıkladı. Emeklilik, vergi düzenlemeleri, yargı reformu ve milli birlik projesi başta olmak üzere Bakan Albayrak yeni projeleri bir bir sıraladı. Vatandaşları ilgilendiren ve heyecanlandıran konuların başında bireysel emeklilik sistemi geliyordu.

Nasıl geçinirim diye düşünmeye son

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Emeklilik sistemindeki reformla toplanan fonlar milli gelirin yüzde 10’unu bulacak. Vatandaşlar emekli olunca “Nasıl geçinirim” diye düşünmeyecekler.” dedi.

Berat Albayrak’tan ekonomi ve yargıdaki yeni reform paketi

Tasarruf için emeklilik: Etkin ve sağlıklı bir tasarruf sistemi oluşturmayı çok ama çok önemli görüyoruz. Devletten başlayarak bireye kadar her alanda tasarrufları önceliklendirmemiz gerektiğini inanıyoruz. Tasarrufların ekonomimizin kırılganlıklarımızı gidermede en önemli araç olduğunu düşünüyoruz. Ve bu kapsamda emeklilik sisteminin reforme edilmesi; en önemli yapısal reformlardan birini oluşturacak.

Emeklilere büyük müjde

Emeklilikte  değişim: Bireysel emeklilik sisitemi yeniden yapılandırılacak. Vatandaşın kazançlarına göre belirlenen bireysel emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle tasarruflar artırılarak dış müdahalelere karşı ekonomi güçlü hale gelecek. Emeklilik sistemindeki reformla toplanan fonlar milli gelirin yüzde 10’unu bulacak. Vatandaşlar emekli olunca “Nasıl geçinirim” diye düşünmeyecekler.

BES’le Kıdem tazminatı entegre edilecek: BES ve Kıdem tazminatının yapılandırılması tüm paydaşların katılımıyla kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceğiz. Kıdem tazminatı fonu ile BES’in entegrasyonu planlanıyor. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz. 

Her sektör sigortalanacak: Sigortacılık denetleme ve düzenleme kurumu hayata geçirilecek. Sigortalanmayan sektörlerin sigortalanmasına imkan sağlayacağız. 

Milli kredi kuruluşu geliyor: BDDK koordinasyonunda mali şeffaflığın artırılması için gerekli tedbirleri de hayata geçirecekler. Ulusal kredi derecelendirme şirketi kurulması işlemini bu yıl içinde tamamlayacağız. 

Tarımda Milli Birlik Projesi:Bir diğer adım enfasyon konusu. Enflasyondaki en önemli sorunların başında gıda geliyor. Bu konuda en önemli adımımız tarımda milli birlik projesi olacak. Mayıs ayında tüm kamuoyu ile paylaşılacak. Üretici ve tüketici arasında değer zinciri sağlanacak.

Sera AŞ geliyor: Mevsimsel dalgalanmada enflasyonla mücadelede önemli yer tutan taze sebze meyvede Sera AŞ kurulacak. İlk etapta 2 bin hektar sera inşa edilecek. Hal yasası ve gıda regülasyonuyla üretici ve kooperatiflerin hal içindeki payı artırılacak. 

Tasarruf devam edecek

Bütçe disiplini: Diğer adım bütçe disiplini. Sıkı maliye politikası en temel politikaların başında geliyor. Bütçeyle ilgili spekülasyonlara karşı güçlü tablonun farkında olmalarını arz ediyoruz. Bütçe hedefleriini tutturacak tasarruf adımları devam edecek. 

Yüksek gelir grubuna adil vergi: Seçimden sonra da mali disiplinden vazgeçmeyeceğiz. Bir kısım sektörlere vergi teşvikleri sağladık. Yüksek gelir gruplarının daha adil vergilendirilmesini sağlayacak, enflasyon etkisi minimum olacak bazı adımlar atacağız. 

Vergiler tabana yayılacak: Verginin daha da fazla taban yayılmasını sağlayacağız. Vergi dönüşümü reformu çalışmaları hala sürüyor. Yeni vergi mimarisinin temel detayları şunlar: İstisna ve muafiyetleri azaltacağız. Kurumlar vergisini azaltacağız. Kurumlar vergisini kademeli düşürüp daha adaletli noktaya taşıyacağız. Dolaylı vergileri azaltıp dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız.

Gelire göre vergi: Beyanname yaygınlaştırılacak, gelire göre artan oranlarda vergilendirme planlanıyor. Mükellef dostu bir vergi sistemiyle tüm süreçlerin başarını artıracağız. Mükellef memnuniyetini sürekli ölçeceğiz. İhracata dayalı yüksek katma değer ve teknolojiyi önceleyen ekonomiyi tesis edeceğiz. Kayıtdışılıkla mücadele ile gelirleri artıracağız. 

Sosyal güvenlik reformu geliyor: Sosyal güvenlik reform paketini bu yıl içinde açıklanacak. Aktif pasif oranın daha üst seviyeye çıkması ve prim gelirlerinin artırılması hedefleniyor. 

Yargıya da reform geliyor: Yargı reformunun vizyonu güven veren ve erişilebilir adalet sistemi olacak. Hukuk ve ekonomi birbirini tamamlayan iki çalışma alanı. Yargı sisteminin kalitesi hızı yatırım ortamını geliştirmenin temel şartarı arasındadır. 

Değeri yüksek ürünler ihraç edilecek: İhracat noktasında Ticaret Bakanlığı ağustos ayında açıklayacağı planla ülkenin ihracatının artırılası için sürdürülebilir stratejinin oluşturulmasını sağlayacak. Bu planla katma değeri yüksek ürün ihracatının artırılması için etki analizleri yardımıyla hedef ürün ve pazarlara odaklanmış bir bakış açısı sağlanacak, birim ihraç fiyatları yükseltilecek.  Sanayide yerlileştirme programı. 300 ürünün ortaya konacağı program mayıs ayında açıklanacak. 

İhracat-üretim stratejik planlamasında 7 stratejik sektör enerji, maden, petrokimya, ilaç, turizm, otomotiv ve bilişim yönlendirilmesini daha etkin kılacağız

Varlık Fonun’nda stratejik planlama: Varlık Fonu stratejik sektörlere yatırım planlaması yapacak. Kayıtlı istihdamı teşvik, kayıtdışılılıkla mücadele reform sürecine önemli katkı sağlayacak.

Hedef 70 milyon turist: Turizm master planı en geç eylül ayında açıklanacak. 4 yıl içinde 70 milyon turist 70 milyar turizm geliri hedefi gerçekleştirilecek.” 

Kamu bankalarına 28 milyar TL: Kamu bankalarının sermayesinin güçlendirilmesi için 28 milyar TL’lik DİBS kamu bankalarına verilecek. Bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek. Özel bakalarımız yeniden sermaye planlarını yürütüyorlar. İhtiyaç halinde bu sermayelendirmeyi yapacaklar. Ulusal veri merkezini de kuracağız. Bir diğer adım akktif kalitesinin artırılması.  

Yeni fon kuruluyor: Sorunlu kredilerin bir kısmı ulusal ve uluslararası yatırım fonlarına transfer edilecek. Bazı sorunlu kredilerin bankaların ve ulusal-uluslararası yatırımcıların iştiraki olan bilanço dışı fonlara devredilecek. Bu fonlar enerji girişim sermaye fonu ve gayrimenkul fonu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz