Ana SayfaTürkiyeBerat Albayrak'ın risk primi üzerinden algı operasyonuna Kerim Rota'dan itiraz

Berat Albayrak'ın risk primi üzerinden algı operasyonuna Kerim Rota'dan itiraz

CDS olarak bilinen risk priminde Türkiye bir zamanlar Brezilya, Rusya, Güney Afrika ile başa baş giderdi. Ancak şimdilerde rakipleri Mısır, Umman ve Senegal gibi ülkeler oldu. Berat Albayrak bu ince nüansı ustaca görmezden gelip Türkiye’nin büyük gelişme kaydettiğine vurgu yapmak isterken gerçeği Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Rota gözler önüne serdi.

Hatırlanacağı gibi Ekonomi Bakanı Berat Albayrak dün Türkiye’nin risk primi hakkında tweet atmış ve ülkenin 267 puanlık risk primini başarı olarak lanse etmişti.

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Rota ise Bakan Albayrak’ın risk primi açıklamasını detaylı şekilde analiz etti.

Berat Albayrak risk primi hakkında ne demişti?

Dün bir tweet atan Berat Albayrak, şunları söylemişti:

“Ülke risk primimiz 267 puan ile Mayıs 2018’den beri en düşük seviyeye ulaştı.

Kur atağı yaşadığımız 2018 Ağustos‘tan bugüne yaklaşık 320 baz puan iyileşme sağladık.

2019‘da ekonomide ortaya koyduğumuz performans, ülkemize güveni artırdı. 2020’de bunu çok daha ileri taşıyacağız.”

Kerim Rota’nın Berat Albayrak’a itirazları

Türkiye bir zamanlar kırılgan beşli olarak anılan ve aralarında Rusya Güney Afrika ve Brezilya’nın da bulunduğu ülkeler argında yer almaktaydı.

Bir zamanlar Türkiye’nin risk priminde rakibi olan ülkeler birer birer klasman atlarken, büyük bir yükseliş kaydederken Türkiye Mısır, Umman, Senegal gibi ülkelerle baş başa kaldı.

İşte Kerim Rota’nın o tweetleri…

Mısır, Ruanda, Kenya ile baş başa olan CDS seviyemiz başarı diye sunulunca aklın yolu bir oluyor. 

Oysa şimdi bu ülkeler lig atlarken, rakiplerimiz Mısır, Umman, Senegal olmuş. CDS sadece bir finansal ürün değil. Dış borç için cebimizden çıkan faizi gösteriyor, aynı zamanda bir yönetim kalitesi göstergesi.

Bırakın 267’yi, Türkiye’nin hakettiği zaten artık 100 BP’nin aşağısı.

Global likiditeden gelişen ülkeler faydalanırken ülkemiz 1,5 sene öncesine ancak geri dönmüş.

CDS seviyemiz, bundan 2-3 sene önce Brezilya, Rusya, Güney Afrika ile başabaştı. 2015/16/17 yıllarının ortalamasında, Türkiye 236 iken, Rusya 234, Brezilya 257, Güney Afrika 237 idi.

Sayın Bakan Ülke risk primimizin (CDS) 267  puan ile, Mayıs 2018’den beri en düşük seviyeye ulaştığını paylaşmış. 2018 Ağustos’tan bugüne yaklaşık 320 baz puan iyileşme sağlandığını da eklemiş. Peki Mayıs 2018’den bu yana Türkiye CDS liginde nereden nereye gelmiş bakalım mı?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz