Ana SayfaTürkiyeBerat Albayrak'tan Merkez Bankası ve Hazine için 37 milyarlık müjde

Berat Albayrak’tan Merkez Bankası ve Hazine için 37 milyarlık müjde

Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası’nın Hazine’ye 37 milyar lira devredeceğini duyurdu. Albayrak, “Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük” diye konuştu.

“Türkiye ekonomisi her geçen gün, ağırlık ve etkinliğini artırmaya devam etmektedir.” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Zamanında attığımız kararlı adımlarla ekonomide normalleşmeye başladık. Belirttiğimiz hedeflere yönelik yapmamız gerekenler ekonomideki kırılganlıklarımızı azaltmak başta olmak üzere ekonomimizi finansal şoklara karşı çok daha güçlü kılmak olacaktır. Döviz kurunda yüzde 20’ye yakın oranda iyileşme kaydettik. Türk lirası pozitif ayrıştı CDS’lerde 230 puan gerileme ile ciddi pozitif gelişme gösterdik.” şeklinde konuştu.

Albayrak: Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük

Ticaret Bakanlığımız açıkladığı verilere göre ihracatımız 168,1 milyar dolar ile en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Yıllıklandırılmış cari açık yıl sonu itibariyla 20 milyar dolar olarak gerçekleşecek. Cari açığın milli gelire oranı ise yüzde 3’lerde bir oranda yılı tamamlayacak. Türkiye 3. çeyrekte tüm beklentilerin aksine pozitif büyüme gösterdi. Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük.

Taviz yok

Birileri sürekli negatif algıyı hakim kılmaya çalışıyor. Hiçbir şekilde YEP’TE ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok. Merkez Bankası’ndan, Hazine’ye 37 milyar lira gelecek. Ekonomide güzel şeyler oldukça kimlerin rahatsız olduğunu da biliyoruz.

Ticari alacak sigortası reformunu uygulamaya başladık. Bu uygulama devrim niteliğinde bir uygulamadır.

Yarın da KOBİ’lerimiz için Bankalar Birliğimizle 12 bankamızında katılacağı çok önemli bir kredi paketi açıklanacak. Bu da reel ekonomimiz açısından çok önemli.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz