Ana SayfaDünyaİşte ABD'nin 46. başkanı! Joe Biden sonunda yemin etti

İşte ABD’nin 46. başkanı! Joe Biden sonunda yemin etti

Joe Biden başkanlık yeminini etti. Donald Trump'ın bir türlü kabullenemediği başkanlık yarışı sonunda nihayete erdi.

Donald Trump’ın bir türlü kabullenemediği başkanlık yarışı nihayete erdi. Amerika’da başkanlık yemini eden Joe Bidne, ABD’nin 46. Başkanı olarak tarihe geçti. Yemin töreninde Lady Gaga ve Jennifer Lopez gibi yıldızların sergilediği performans büyük ses getirdi.

46. ABD Başkanı Joe Biden’ın Yemin Töreni, eski Başkan Donald Trump’ı destekleyen aşırı sağcı grupların 6 Ocak’taki kanlı baskınınında yoğun bir kalabalığın işgal ettiği Kongre önündeki merdivenlere kurulan platformda ünlü şarkıcı Lady Gaga’nın Milli Marşını okuduğu ve davetlilerin tamamının maske takıp, sosyal mesafeli şekilde gerçekleştirildi.

John F. Kennedy’nin (JFK) izinden giden ve ondan sonra ABD’nin 2. Katolik Başkanı olarak görev yapacak olan ve JFK gibi İrlanda asıllı Joe Biden, yemin töreni öncesinde kilisede duayla güne başladı.

ABD’nin ilk kadın ve ilk Afrikan American ve Güney Asya kökenli Başkan Yardımcısı olarak seçilen eski Senatör Kamala Harris’e yeminini Latin kökenli yargıcı Sotomayor yemin ettirdiği törende daha sonra Jennifer Lopez lirik This “Land is Your Land” parçasını seslendirdi.

Törende, Biden’a yemini, ailenin 127 yıllık İncili üzerine ABD Yüksek Mahkeme Başkanı John Edwards yaptırdı.

Eski Başkan Trump, ABD’nin çok önemli bir demokrasi geleneği olan yemin törenine katılmazken, 42. Başkan Bill Clinton ve eski First Lady Hillary Clinton, 43. Başkan George W. Bush ve eski First Lady Laura Bush, 44. Başkan Barack Obama ve eski First Lady Michelle Obama törene katılan isimler arasında yer aldı. Törene eski Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte Cumhuriyetçi Parti’den Senato Başkanı Mitch McConnell ve son haftalara kadar Trump’la birlikte seçim sonuçlarını kabul etmeyen Senatör Ted Cruz’un da katıldı.

25 bin Ulusal Muhafız askerinin görev yaptığı görülmemiş güvenlik önlemleri altında yapılan yemin töreninde konuşan Joe Biden konuşmasında, eski Başkan Trump’la kutuplaşan Amerikan halkına birlik beraberlik mesajları verdi.

Biden konuşmasına “Bugünlerde birlikten bahsetmenin bazılarına aptalca bir fantezi gibi gelebileceğini biliyorum, bölünen güçlerin derin ve gerçek olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Biden, ABD’nin, Trump’a göre çok farklı şekilde liberal bir yönde ilerleyeceği, Kovid-19 salgının yaralarının sarılacağı yeni ve oldukça zorlu bir dönemine liderlik edecek.

Daha önce 8 yıl Başkan yardımcılığı yapan Biden bu kez Beyaz Saray’a Başkan olarak giderken, Oval Ofisi son dört yıldır başarısız liderliğiyle krizlerin sürekli hale geldiği dönemde eski Başkan Trump’tan alarak bir kabusun sonunu ve Amerikan tarihinde yeni bir dönemin başlangıcının da sembol ismi olması bekleniyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri