Ana SayfaTürkiyeBilal Erdoğan'ın harf devrimi hakkında söyledikleri tartışma yarattı

Bilal Erdoğan’ın harf devrimi hakkında söyledikleri tartışma yarattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal erdoğan’ın CNN Türk’te sarf ettiği sözler sosyal medyada tepki çekti. Bilal Erdoğan canlı yayında “İlkokulda alfabemizden dolayı geri kaldığımız bize anlatıldı. O zaman Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş? Gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş” ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoan ve alfabe açıklaması

Atatürk’ün ülkede okuma yazma oranının artması için yaptığı harf devriminden bahseden Bilal Erdoğan, “Ben ilkokulda okuduğum yılları hatırlıyorum. Çok net bir şekilde alfabemizden dolayı geri kaldığımız bize anlatıldı. O zaman bunu belki sorgulamamıştım ama sonradan düşününce o zaman Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş. Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş. Sonra başka ülkelere bakıyoruz kıyafetini değiştirmeden gelişen ülkelerde var. O zaman niye kıyafet değiştirmeyi gelişmeyle irtibatlandırmışız. Yani şekil olarak değişmenin ruh olarak değişmeyle ilişkisi öyle sanıldığı gibi kolay değil” şeklinde konuştu.

KRT adlı haber kanalı Bilal Erdoğan’ın Cumhuriyet devrimlerini eleştirdiğini belirttti.

Bilal Erdoğan’ın açıklamalarına verilen tepkilerden biri…

Bilal Erdoğan: Bugün Türkiye’nin başarısında dindar insanların büyük rolü var

Bu kadar şeklimizi benzettik, o zaman batıyı niye yakalayamadık bu güne kadar. Şimdi bakıyorum son 20 yıldaki Türkiye’nin güçlenmesine bakıyorum; hem bölgesinde hem dünyada artık söz söyleyen bir ülke oluşuna bakıyorum. Bunun arkasında dindar insanların ciddi bir rolü var. Teknoloji dediğimiz zaman Selçuk gibi bir insan bu işin arkasında oluyor. Demek ki namazla ilgisi yok bunun. Ben eğitim ve kültür alanında çalışan bir insan olarak biz bunu yaparken kendi kültürümüzle yapabiliriz”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri