Ana SayfaTürkiyeBilim Kurulu üyelerinden Erdoğan’a cevap: Sorumlu biz değiliz, idaredir

Bilim Kurulu üyelerinden Erdoğan’a cevap: Sorumlu biz değiliz, idaredir

Erdoğan’ın “Bu işin sorumlusu Bilim Kurulu’dur” sözlerine yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada eleştirilerin odağındaki pandemi yönetimi süreciyle ilgili konuşmuş ve “Yeni tedbirlerler alakalı olarak bu işin birinci derecede sorumlusu Bilim Kurulu’dur” demişti.

Gelecek Partili Cuma İçten’in, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aylar önce yapmış olduğu “Bilim Kurulu yalnızca bir tavsiye kuruludur” sözlerini hatırlatması, aradaki çelişkiyi ortaya koymuştu.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde salgın tedbirleri hakkındaki kulisleri ve Bilim Kurulu üyelerinin görüşlerini yazdı. Buna göre, Bilim Kurulu üyelerinin, “Birinci derece sorumlusu değiliz, tavsiye eden, önereniyiz; sorumluluk idarenin, kabinenindir” dediği öne sürüldü.

“Konuştuğum Bilim Kurulu’nun bazı üyeleri, ‘kapanmanın olması gerektiği görüşünde…’ Önerileri de eğer ekonomik olarak kaldırabilecek durumdaysa iki haftalık tam kapanma olmalı” diye yazan Sarıkaya, şöyle devam etti: “Bunu söylerken gerçekleşme olanağının düşüklüğünün de farkındalar.”

“Gelelim işin asıl sorumlusu olarak gösterilen diğer tarafa… Yani Bakanlığa…” diyerek sözlerini sürdüren Sarıkaya, “Sağlık Bakanlığı’nın koridorlarında konuşulan da tam kapanma değil, hatta bu cümlenin kurulmasına dahi tahammülleri yok…” ifadelerini kullandı.

Yazısında, Bilim Kurulu üyelerinin, önerilerinin kabine toplantısından bire bir çıkmadığını söylediğini aktaran Sarıkaya, şöyle devam etti:

“Son iki gündür Bilim Kurulu’ndan mesaj, WhatsApp veya telefon yoluyla kiminle yazışıp konuşsam hepsinin sitemi de aynıydı: ‘Birinci derece sorumlusu değiliz, tavsiye eden, önereniyiz; sorumluluk idarenin, kabinenindir…’

Bu arada Bilim Kurulu’nda bulundukları için tek kuruş maaş almadıklarını da kayda geçirdiler.

Dünyanın her ülkesinde Bilim Kurullarının tek kuruş para almadan çalıştığını da vurguladılar.

Dolayısıyla son günlerde yazılıp çizilenler biraz üzmüş…

Hatta uzun süredir Bilim Kurulu’na katılmayan üyelerin yakınmalarının temeli de buna dayanıyormuş.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri