Ana SayfaTürkiyeBilim Kurulu Üyesi Prof. Kara: Aşı, otomobile binip bir yere gitmekten 100...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Kara: Aşı, otomobile binip bir yere gitmekten 100 kat daha güvenli

Aşı tartışmaları devam ederken çarpıcı bir yorum da Prof. Dr. Ateş Kara’dan geldi.

Türkiye, aşıyı tartışmaya devam ediyor. Özellikle aşıların Çin’den gelecek olması tartışılmaya devam ederken, çarpıcı bir yorum Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan geldi.

Kara, koronavirüs aşılarının güvenilirliğini anlatırken, aşıların otomobile binip bir yere giderken aldığımız riskten 100 kat daha güvenli olduğunu söyledi.

CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına konuk olan Kara, bu sabah Çin’den Türkiye’ye getirilen Koronavirüs aşılarına ilişkin açıklama yaptı.Koronavirüs aşılarının Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu tarafından test edileceğini anlatan Ateş Kara, aşıların yakın dönemde eczanelerde satılmasının beklenmediğini belirtti.

“Aşıların eczanelerde satılması en iyi ihtimalle 1,5-2 senede olur”

Kara, “Dünyanın talebi çok fazla. Çin’in üreteceği inaktif aşı üretimi 500 milyon doz civarında. Aşıların eczanelerde satılması en iyi ihtimalle 1,5-2 senede olur” dedi.

Aşıların güvenilirliğine ilişkin kritik bir benzetme yapan Prof. Dr. Kara, “Eğer siz bugün otomobile binip herhangi bir yere gidiyorsanız aşı ondan 100 kat daha güvenli. Otomobille giderken aldığımız riskten 100 kat daha güvenli. Bu da en riskli aşıyla ilgili bir durum” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri