Ana SayfaTürkiyeBilim ve Sanat Vakfı’na kayyum… AK Parti’ye nasip oldu

Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum… AK Parti’ye nasip oldu

Yılların ekol yaratmış okulu Bilim ve Sanat Vakfı’na bugün kayyum atandı. Şehir Üniversitesi ile başlayan tartışma vakfa atanan kayyumla zirve yaparken o büyük soru akılları kurcalamaya devam ediyor: AK Parti’ye ne oldu?

Ak Parti yaklaşmakta olanı hissediyor. Boşa çıkacak son bir direnişle kaderini yenmek isteyecek. Türkiye için taşıdığı o biricik ve eşsiz anlama hayat vermek için yeniden atağa kalkmak isteyecek. Ancak nafile. Çünkü çok yakın bir zamanda kutsal bir kalıntı olarak tarihe karışacak.

Oysa ki Ak Parti uzun süredir milyonlarca insan için biricikti. Dolayısıyla hiçbir şey söylemese bile onun biricik olarak varlığı başlı başına bir anlam taşırdı. Ancak kurulan ve kurulacak olan yeni partilerle onun bu biriciklik hüviyeti de ortadan kalkıyor.

Ak Parti de artık zamanın kaçınılmaz gerçeğiyle karşı karşıya. Bir zamanlar var olduğu dünyadan usulca silinip gitmek… Zamanın ruhu bu kez Ak Parti’yi yutmak için geliyor.

Ak Parti’nin gerçekte yaptığı şey Türkiye’de ortalama bir vatandaşın perspektifini bozmaktı. Her şeyi A Haber izleyen ya da Star, Yeni Şafak gibi gazeteleri okuyan bir kitlenin görüş açısına, perspektifine göre düzenleyebileceğini sandı. Asıl trajik olan Ak Parti’nin bir süre sonra A haber ekranından, Star’dan, Akşam gazetesinin sütunlarından görünen bir Türkiye’ye uyum sağlamak zorunda kalmasıydı. Ak Parti medyası yıllarca dünyanın ve Türkiye’nin biricik merkezinin Ak Parti ve Erdoğan olduğunu söyledi. Ama bu büyük bir yanılsamaydı.

Ak Partinin anlamı onun önünden, arkasından yürüyen onunla yan yana görünen imgelerle değişti, başkalaştı. Neydi o imgeler. PKK’ya mendil sallayan Hilal Kaplan, ülkenin kurucu sembollerinden Halide Edip’e çamur atan Ahmet Kekeç, insanları birbirine düşman etmek için yakaladığı her fırsatı sonuna kadar kullanan Ersoy Dede ve Nagehan Alçı gibi isimler… Arapça diye tutturan ancak Allahu Ekber’in bile anlamını doğru şeklide idrak edemediği anlaşılan Süheyb Öğüt’ler… Artık Ak Parti beraberinde bu defolu imgelerle örülü bir bagaja sahip.

Eskiden kalmış bir hatıra olmak dışında başka herhangi bir anlam taşımayacağı bir zamana doğru akıyor.

Sorunun değil çözümün parçası olduğu, insanlara umut aşıladığı o köklere hiçbir zaman dönemeyecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri