Ana SayfaTürkiyeBİM'den açıklama: Fiyatlar arttı gibi ifadeleri kullanmak doğru değil

BİM’den açıklama: Fiyatlar arttı gibi ifadeleri kullanmak doğru değil

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, "Fiyatlar çok arttı gibi ifadeleri kullanmayı doğru bulmam" dedi

BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç, “Artan gıda fiyatları ağırlıklı hammadde ve girdi maliyetlerinin artması sebebiyle oluyor” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı, vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet başvuruları sonrasında gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha denetimleri yapmış ve tedarikçilerle marketlerin savunmasını istemişti.

Zincir marketlerin elektronikten tekstil, züccaciye, halı ve sezonluk ürünlere kadar pek çok ürünü satmasına yapılan itirazlar hakkında Dünya gazetesine konuşan BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, fiyat artışları hakkındaki tepkilere şu şekilde yanıt verdi:

“Marketlerde elektronik ürün satışı yapılıyor olmasının rekabeti bozduğuna katılmıyorum. Planlı üretim yaptırıyoruz o sayede de uygun şartlarla alıp yine uyun şartlarla tüketiciye ulaştırıyoruz. Artan gıda fiyatları ağırlıklı hammadde ve girdi maliyetlerinin artması sebebiyle oluyor. Ayrıca dünya gıda fiyatlarındaki artışı göz ardı etmemek lazım. Ayrıca pandemi dolayısıyla ülkeler önce iç tüketimi dikkate alarak ihracatı kısıtlayabilyorlar. Kısıtlamanın yollarından birini, fiyatları artırmak olarak görüyorlar. Bu gelişmeleri bilmeden ‘fiyatlar çok arttı, haksız arttı’ gibi ifadeleri kullanmayı doğru bulmam.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri