Ana SayfaDünyaBiontech’in kurucularından Prof. Dr. Özlem Türeci: Normale dönmenin tek yolu...

Biontech’in kurucularından Prof. Dr. Özlem Türeci: Normale dönmenin tek yolu…

Prof. Türeci, yüzde 60 sürü bağışıklığı kazanmanın normale dönmenin tek yolu olduğunu ifade etti.

İlk onayı alan ve ilk uygulanmaya başlayan Pfizer-Biontech koronavirüs aşısının geliştiricilerinden olan Türk bilim insanı Özlem Türeci, aşı için Ocak ayından itibaren maraton koştuklarının altını çizerken “Amaç, insanların yüzde 60 ila yüzde 70 sürü bağışıklığına sahip oluncaya kadar katkıda bulunmak, çünkü normale dönmenin tek yolu bu” dedi.

USA TODAY’e konuşan Türeci, maraton koştuklarına dikkat çekerken, “Daha koşacak çok yol var gibi gözüküyor çünkü aşı henüz sadece iki ülkede onaylanmış durumda ve daha teslim edilecek milyonlarca doz aşı var.” dedi. Koronavirüs öncesinde kanser çalışmalarına odaklandıklarını söyleyen Biontech’in kurucu ortağı ve baş tıbbi sorumlusu Türeci, virüs çıktıktan sonra çalışmalarını aşıya çevirdiklerini belirtti.

Türeci, aşının kanserli veya kronik hastalıkları olan kişiler ve çocuklar için güvenli olduğundan emin olmak için klinik denemelerin devam edeceğini ekledi.

Türeci, Koronavirüs aşılarını karşılaştırmayı reddederken “Aşılar, güvenlik ve etkinlik açısından çok benzer, ancak belki de yan etkiler açısından biraz farklıdır. Farklılıkları vurgulayan daha fazla veri yayınlanacaktır. Ben hangisini alacağımı biliyorum” ifadelerini kullandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri