Ana SayfaTürkiyeBir ilk gerçekleşti! Millet cumhur ittifakını geçti

Bir ilk gerçekleşti! Millet cumhur ittifakını geçti

MetroPoll’un yaptığı seçim anketlerinde bir ilk gerçekleşti. Son ankette millet ittifakı, AK Parti ve MHP’nin toplam oyunu geçti.

MetroPOLL Araştırma’nın açıkladığı son anket sonucuna göre Millet İttifakı Cumhur İttifakını geçti. Ankete göre; Cumhur İttikafı’ndan AK Parti’nin oy oranı yüzde 32,6 iken, MHP ise yüzde 7,4 ile seçim barajının altında kaldı. Millet İttifakı’ndan CHP ile İYİ Parti’nin toplam oy oranına Saadet Partisi’nin de oyu eklendiğinde Cumhur İttifakı’nı geçti. Öte yandan kapatma davasıyla karşı karşıya kalan HDP’nin oyu ise yüzde 11,8 oldu.

Millet ittifakı cumhuru geçti

MetroPOLL Araştırma, ekim ayı Türkiye’nin Nabzı adlı anket çalışmasında vatandaşlara, ”Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz? ” sorusunu yöneltti. Anket sonucuna göre; AK Parti’nin oy oranı, kararsız seçmenler dağıtıldığında bile yüzde 30’lara gerileyerek yüzde 32,6 oldu. Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin oy oranı ise yüzde 7,4 oldu. Bu durumda gelecek seçimlerde yüzde 10’luk seçim barajı uygulanırsa, MHP’nin baraj altında kalacağı görülüyor.

MetroPOLL’ün seçim anketlerinde bir ilk gerçekleşti. Cumhur İttifakı’nın oyları Millet İttifakı’nın karşısında eridi. CHP’nin oy oranı, kararsız seçmenler dağıtıldığında bile yüzde 25,2’yi bulurken, İYİ Parti’nin oyları yüzde 14,3 oldu. İki partinin yüzde 39,5 olan toplam oy oranı, Cumhur İttifakı’nın yüzde 40’lık oy oranına hayli yakın seyrediyor. Hatta Saadet Partisi’nin 1,7’lik oyu da hesaba katıldığında, Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geride bırakıyor.

Kararsızlarda son durum

Anket araştırmasında, HDP’nin oy oranı ise yüzde 11,8 olarak görüldü. Buna göre HDP, seçimi dördüncü sırada tamamlayarak yüzde 10’luk seçim barajının uygulanması durumunda Meclis’e giren son parti oluyor.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer detay ise, kararsızlar ve protesto oy vereceğini söyleyenlerin toplamının yüzde 20’lere yakın olması oldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri