Ana SayfaTeknolojiBir insanı olduğundan daha akıllı ve kültürlü yapabilecek 6 bilim kurgu filmi

Bir insanı olduğundan daha akıllı ve kültürlü yapabilecek 6 bilim kurgu filmi

Bilim kurgu kelimesine her ne olursa olsun aşina olunmalı. Bilim kurgu, özel özelliklere sahip, yani hayal gücünün unsurlarıyla yakından ilişkili olan ve doğal hukuk, fizik, kimya, biyoloji vb. gibi konuları ele alan eserlere denir.

Bu yüzden, bilim kurgu türüne sahip bir film, bilimsel temeli olmadan sadece heyecan verici hikayeler sunmaz, çünkü bilim kurgu filmleri çoğunlukla havalıdır ve film boyunca düşünmemizi sağlar. Endonezya’da bilim kurgu (Sci-Fi), bilim kurgu anlamına gelir; bilim kurgu, toplum ve bireyler tarafından hayal edilen bilim ve teknolojinin etkisini tartışan bir spekülatif kurgu biçimidir.

Sizi anında akıllı yapacak bilgi dolu 6 adet Bilim Kurgu Filmini sunuyoruz. Aşağıdaki liste en iyi 6 bilim kurgu filmini içermektedir:

Bilim kurgu filmleri: Başlangıç

Bir film uzmanı olarak, kesinlikle Inception filmini tanıyorsunuzdur. Başlangıç filmi, rüyada bir yolculuk, Christopher Nolan tarafından yönetilen ve Christopher Nolan ve Emma Thomas tarafından hazırlanan bir 2010 ABD bilim kurgu filmi olan bir filmdir. Bu filmin senaryosu Christopher Nolan tarafından yazılmıştır. Başlangıcı, hayallerini bilinçaltında gerçekleştiren güvenilir bir hırsız Dom Cobb’u (Leonardo DiCaprio) anlatmaktadır. Aynı zamanda kurbanlarının bilinçaltından şirket fikirlerinin veya sırlarının hırsızı olarak görev yapan ortağı Arthur (Joseph Gordon Levitt) ile birlikte bu film oluşturulmaktadır.

Bu eşsiz yeteneğe çoğu zaman ekstraksiyon gerçekleştirme kabiliyeti denir. Ardından Cobb’un yeteneklerinden etkilenen Saito (Ken Watanabe), fikirlerini bir başkasının düşüncelerine yerleştirmek, başlangıcında fikir vermek için daha da zor görevler üstlenir. Başlangıç filmi ayrıca teknik alanda En İyi Ses Düzenleme, En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Karıştırma ve En İyi Sinematografi olmak üzere dört ödül kazanmıştır.

Bilim kurgu filmleri: Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

Bu bilim kurgu filmi Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen ve güzel şarkıcı Rihanna’yı canlandırıyor. Kediotu ve Bin Gezegen Şehri sizi başka bir uzay dünyasına sürüklemektedir. Bir hükümet, özel harekat ajanı Valerian (Dane DeHaan) hakkında zor bir göreve atanan bir hikayedir. Dünyadaki mafya lideri tarafından çalınan tek yabancı dönüştürücüyü geri almaktır.

Görevini yerine getirirken Valerian, Laureline (Cara Delevingne) adlı bir meslektaşı tarafından desteklenir. Valerian görünüşe göre Laureline’ı sever. Valerian, Fransa tarafından bugüne kadar üretilmiş en pahalı bütçe filmidir. Yaklaşık 2.7 trilyon civarında bir üretim maliyeti olan bu film, daha önce en pahalı Fransız filmi olan Olimpiyat Oyunları’nda (2008) Asterix’i, 1 trilyon civarında bir üretim maliyeti olan Asterix’i bütçe konusunda yenmiştir.

Bilim kurgu filmleri: Kelebek Etkisi

Kaderimizi değiştiremeyiz, belki de bu film tarafından iletilen mesaj budur. Bu Bilimkurgu filmi psikolojik gerilim filmi türüyle birleştirilmiştir. Kelebek Etkisi filmi, Evan adında kısa süreli hafıza hastalığı olan genç bir adama yönelik bir filmdir. Bu adam hafızayı ancak kısa bir süre içerisinde hatırlayabileceği anlamına gelir. Çünkü ondan sonra her şeyi unutacak. Kısa süreli hafıza hastalığı kendisine babasından miras kalmıştır.

Ancak kader prensibinin bu filmde Tanrı’nın gücünde olduğu görülüyor. Geçmişimizdeki olaylardan birini değiştirirsek, geçmişte, şimdi veya gelecekte olan her şeyi ve çevremizdeki insanları değiştirmek demektir.

Bilim kurgu filmleri: Yıldızlararası-Interstaller

Yıldızlararası filmi, uzay ve zamanın fiziğini anlayarak insanın neslinin tükenmesini önleme çabalarını anlatan bir filmdir. Bu anlayışla insanların, gezegenleri olan dünyayı terk etmesi bekleniyor. Bu süreçte zaman yolculuğu, solucan delikleri, kara delikler ve benzeri temalar bilim kurgu hayranları tarafından çok beğeniliyor.

Filmde bilim teorisi, özellikle de fizik hakkında gerçekten karmaşıklığı nedeniyle bilim kurgu filmleri olan sinemaya çok uyuyor. Bununla birlikte, karmaşıklık konusuna özellikle değinilmesi, bu filmi bu kadar seri ve akıcı kılan şeydir. Çünkü uzay ve zaman boyutları filmde sık sık anlatılmaktadır.

Bilim kurgu filmleri: Blade Runner 2049

Varış, çoğu bilim kurgu filminden çok farklı. Çünkü bu film yabancı dilleri çevirmeye odaklanıyor. Dünya çapında yaklaşık 1.500 feet yüksekliğe sahip oval biçimli yabancı uçakların sayısı dünyaya geldiğinde, elit ekipler bunu araştırmak için bir araya getirildi.

Dünyadaki bütün insanlar kaygı ile karşı karşıya ve küresel savaşın eşiğinde, güvenliklerini ve tüm insanlıklarını tehdit edebilse de, yalnızca bu uzaylıların gelişi niyetlerine cevap bulabilirler.

Bilim kurgu filmleri: Yerçekimi

Yerçekimi Dr. Söyler Ryan Stone (Sandra Bullock), uzaya giden bir biyomedikal mühendisidir. Ayrıca uzay görevini yöneten usta astronot Matt Kowalski (George Clooney) bulunmkatadır. Hubble, teleskopunu onarmak için uzayda yürürken, Houston’daki (NASA karargahı) görev kontrolü ekibi, ölü uydulara saldıran Rus füzelerine karşı uyarıyor ve kuruyor.

Bu film, uzayda yıkıma neden olur. Görev kontrolü, daha sonra görevin durdurulmasını emreder ve kalıntılar hızlı hareket ettiğinden mürettebat yakında döner. Görev kontrolü ile iletişim daha sonra kesilir. Bir ekip olarak ağır görevi tamamlayıp kendi vatanlarına canlı olarak geri dönebilecekler mi? Tabii ki, bu Gravity filmi gerçekten eğlenceli ve izlenmesi gereken bir filmdir.

Haber: Devrim Aktürk

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz