Ana SayfaTürkiyeBirileri Türkiye'yi ikinci 28 Şubat’a mı hazırlıyor? Çağlar Cilara tezgahı gördü ve...

Birileri Türkiye’yi ikinci 28 Şubat’a mı hazırlıyor? Çağlar Cilara tezgahı gördü ve analizi patlattı

Tarikatlar üzerinden Çağlar Cilara'nın sözleri tartışılmaya devam ediyor.

Çağlar Cilara’nın uğradığı linç aslında bize örtük şekilde şunun işaretini de veriyor. Bazı liberal sol, kalantor çevreler tarikatlar üzerinden ikinci kez mesaj vermeye çalışıyor: Müslümanlık budur işte.

Son günlerde dinden peygamberden bahsetmek neredeyse bir linç sebebine dönüştü. İbrahim Karagül bunun işaretlerini görmemiş olamaz. Yusuf Kaplan bu kokuyu almamış olamaz. Ama Çağlar Cilara bunu sezdi ve analizi patlattı:

“Bir kişi sırf bir tarikatın mensubu diye hak etmediği bir işe alınıyorsa bu haksızlıktır, adaletsizliktir. Ama biri sırf bir tarikatın mensubu diye hak ettiği halde göreve getirilmiyorsa bu da adaletsizliktir.”

Bu sözleri eder etmez büyük bir linç kampanyası yürütüldü. Kasıtlı, planlı, bile isteye.

Milletin derin hassasiyetleri ve Ak Parti’nin propaganda makinelerinin ince algı operasyonları konusunda özel bir yeteneğe sahip olan Gelecek Partisi kadroları oyunu gördu ve o dakika Çağlar Cilara’ya sahip çıktı. 

Sanki din, iman, tarikat yeniden öcüleştiriliyor. Sanki birileri yeniden ülkeyi 28 Şubat atmosferine taşımak istiyor. Dinin, tarikatın öcü gibi gösterildiği o karanlık günlere.

Ak Parti zamanında tarikatlar, dini kavramlar ve terimler yıprandı, deforme oldu. Ancak Gelecek Partisi bugün Çağlar Cilara’ya sahip çıkarak bir bakıma yıpranan o kavramları onaracağının sinyallerini verdi.  Türkiye’ye belki de ruhunu, karakterini veren tarikatları yeniden sağlığına kavuşturacağının ipuçlarını sundu.

AK Parti’nin başarısızlığını bir şeklide İslam ve müslümanlıkla eşitlemeye çalışan sol liberal kalantor çevre acaba tarikat tartışmaları üzerinden yeni bir kurgu peşinde mi? 

Türkiye’de tarikatlardan, imandan, müslümanlıktan usanmış bir insanlar topluluğu yaratma gayretinde sanki birileri.

Türkiye’yi müslümanlıktan, tarikattan, dinden usanmış bir psikolojiye sokma peşindeler. 

Özellikle şu son günlerde tarikatlar üzerinden dinle, müslümanlıkla ilgili bir hesaplaşma tasarlanıyor gibi.

Aslında bütün o “Tarikatlar budur işte” eleştirilerinin, itirazlarının arkasında yatan gizli mesaj şudur: İslam budur işte.

Ne demişti Çağlar Cilara: Bir kişi sırf bir tarikatın mensubu diye hak etmediği bir işe alınıyorsa bu haksızlıktır, adaletsizliktir. Ama biri sırf bir tarikatın mensubu diye hak ettiği halde göreve getiriliyorsa bu da adaletsizliktir.

Bu sözlerde bir lince neden olacak tarafgirlik, bir radikallik ben göremiyorum ya siz?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri