Ana SayfaTürkiyeBİSAV tepkileri hükümetin 'dokuzlu koordinasyonuna' sıçradı! İnsan ve Medeniyet Hareketi'nden sert çıkış

BİSAV tepkileri hükümetin 'dokuzlu koordinasyonuna' sıçradı! İnsan ve Medeniyet Hareketi'nden sert çıkış

AK Parti’ye yakın ‘İnsan ve Medeniyet Hareketi’nden Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına tepki geldi. İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin verdiği tepki büyük önem taşıyor.

Önce İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin iktidar partisindeki yerine ve önemine bakmakta yarar var. Hükümetin kurduğu ‘dokuzlu koordinasyon’ diye bir yapı var. Bu dokuzlu koordinasyonda kimler var? 

TÜGVA

TÜRGEV

KADEM

ENSAR

ÖNDER

İlim Yayma Cemiyeti

İlim Yayma Vakfı

Diyanet Vakfı

İnsan ve Medeniyet Hareketi

Yukarıda adı geçen dokuzlu koordinasyonun bir üyesi olan İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin Bilim ve Sanat Vakfı için verdiği tepki bu açıdan son derece önemli ve anlamlı. Çünkü İnsan ve Medeniyet Hareketi aynı zamanda hükümetin birebir muhatap aldığı, akreditasyonu olan bir STK.

İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin BİSAV için verdiği tepki, hükümetin ‘dokuzlu koordinasyonuna’ da sıçramış oldu.

İşte o yazılı açıklama:

Bilim ve Sanat Vakfı’na Kayyım Atanmasıyla İlgili Açıklama

Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanmasından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitenin kurucusu olan Bilim Sanat Vakfına da kayyum atandığını ve yöneticilerinin görevlerinden uzaklaştırıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Şehir Üniversitesi’nin Marmara Üniversitesi’ne devredilmesinin bir devamı olarak anlaşılan ve kanuna uygun olduğu zikredilen bu süreç bizler gibi vakıf kültürünü yaşatmaya ve geliştirmeye çalışan kişi ve kurumları son derece üzmüş ve rahatsız etmiştir.

Üniversiteye el koyma sürecini vakfa taşımak asla kabul edilemez.  Bilim Sanat Vakfı, bugüne kadar ortaya koyduğu çalışmalar ile binlerce kişinin karşılıksız hizmet aldığı, itibarlı ve İslami camia adına önemli bir kurumdur. 

Yaşanan süreç maalesef İslami camiaya karşı güveni ciddî manada zedelemektedir. Kazananı olmayan; ama kaybedeni İslami camia olan bu sürecin bir an önce suhulete kavuşması en büyük arzumuzdur.

Siyasî olarak yaşanan rekabet, binlerce insanı ve kurumu tedirgin etmektedir. Yaşananların vakıf kültürümüze ve geleneğimize büyük bir zarar vereceği aşikârdır. Bir akıl tutulması olarak gördüğümüz bu süreç devam ettirilmemelidir.

Ezcümle, bugün şahıslarımızın ve kurumlarımızın kuruluş gayelerine uygun olarak ortaya koyduğu fedakârane çalışmaların bu şekilde sekteye uğratılması birbirimize karşı duyduğumuz güveni sarsmaktadır. Bize göre bir an önce bu vahim hatadan dönülmeli ve vakıf, sahiplerine itibarlarıyla birlikte iade edilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kemal ÖZDEN

İnsan ve Medeniyet Hareketi YİK Başkanı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri