Ana SayfaTürkiyeBorsa İstanbul Eski Başkanı Turhan’dan kritik uyarı: Mevcut yasa böyle bir şeye...

Borsa İstanbul Eski Başkanı Turhan’dan kritik uyarı: Mevcut yasa böyle bir şeye izin vermez

İbrahim Turhan, İstinye’deki arsalarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Borsa İstanbul Eski Başkanı, Gelecek Partili İbrahim Turhan, Borsa İstanbul’un Katarlılara satışıyla ilgili açıklama ve uyarılarda bulundu.

Borsa İstanbul kurulurken bir gün paylarının satılma ihtimaline karşı İstinye’deki arazinin mülkiyetini Hazine’ye devrettiklerini söyleyen Turhan, arsa ile ilgili spekülasyonlarla ilgili “bir anlam ifade eder mi bilmiyorum ama” notu ile “Mevcut yasal durum böyle bir şeye izin vermez” dedi.

İbrahim Turhan, şu ifadeleri kullandı:

Borsa İstanbul’un paylarının satışı ile ilgili yorumlar arasında BIST’in halen faaliyetini sürdürdüğü İstinye’deki arsa ile ilgili spekülasyonlar da gündeme geliyor. Mevcut yasal durum -bir anlam ifade eder mi bilmiyorum ama- böyle bir şeye izin vermez.

Borsa İstanbul kurulurken paylarını halka açmayı düşündüğümüz için ileride bir gün çoğunluk paylarına sahip olacak kişilerin bu arsayı gayrimenkul rantı için kullanmalarının önüne geçecek şekilde bir düzenleme yaptık. İstinye’deki arsanın mülkiyetini Hazineye devrettik.

Borsa İstanbul Anonim Şirketi, sadece ilk 15 yılı bedelsiz olmak üzere (ticari gayrimenkullerde fiyat yaklaşık 15 yıllık kiraya eşittir) 29 yıllığına doğrudan kullanım hakkına sahiptir. (Sermaye Piyasası Kanunu 138. madde 5. fıkra)

Yani Borsa İstanbul İstinye’de faaliyet gösterdiği sürece 2027 sonuna kadar kirasız, 2041’e kadar kira ödeyerek arsayı ve binaları kullanabilir. Borsa İstanbul A.Ş.’nin hakim hissedarı olmak İstinye’deki gayrimenkul rantına konmaya izin vermesin diye bu düzenleme yapıldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri