Ana SayfaDünyaBritisih Museum önündeki protestolar artıyor

Britisih Museum önündeki protestolar artıyor

Dünyanın dev şirketlerinin yine dünyanın en ünlü müzelerine verdiği desteğin yarattığı rahatsızlık zirve yapmış durumda. Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, Irak’ın işgalindeki rolüyle tepki çeken petrol şirketi BP’nin British Museum’a verdiği sponsor desteği büyük tepki çekiyor. Öte yandan British Museum Osmanlı zamanından haksız şekilde ele geçirdiği tarihi eserleri gerçek sahiplerine iade etmesi konusunda da baskı altında.

Dünya siyasetini elinde tutan küresel sermayelerin müzeler gibi kültür kurumlarına verdiği finansal destekler protestolarla karşılanıyor.

En son dünyanın en önemli müzelerinden biri olan British Museum, “Ben, Asurbanipal: Dünyanın Kralı, Asur Kralı” sergisinin sponsoru petrol şirketi BP yüzünden protesto edildi.

Britisih Museum önündeki protestolar artıyor.
“Dünya siyasetini yöneten Rockefeller, Rotschild gibi ailelerin büyük sanat kurumlarının da arkasında durduğunu biliyoruz.”

Irak’ın işgalinde rol oynayan BP’nin Ortadoğu sanatına odaklanan bu sergiyi finanse etmesi trajikomikliğin de ötesinde. Yüzlerce aktivist, Shakespeare’in o ünlü ‘to be or not to be’den (olmak ya olmamak) türetilen “BP or not to BP” sloganlarıyla şirketin Irak’ın petrol alanlarını sömürdüğü gerekçesiyle müzede toplandı.

Eylem, Londra’daki savaşa karşı yapılan kitlesel gösterilerin 16. yıldönümünde gerçekleştirildi. Grup, Irak’ın 2003’teki işgali öncesinde bir Dış Büro yetkilisinin “Irak’ın büyük petrol umudu” olduğunu belirten ve BP’nin oraya girme hedefini ortaya koyan e-postasını da yayınladı. Bir diğer sloganları da “Ben İngiliz petrolüyüm: Keşiflerin Kralı, Adaletsizlik Kralı” idi.

Eserleri ülkelerine geri verin

İngiltere’de Guardian gazetesinin Bilgi Edinme Yasası kapsamında edindiği belgeler, müzelere diğer ülkelerden aldıkları eserleri geri vermeleri yönünde yapılan baskının arttığını gösteriyordu. En çok baskı yapılan kurumların başında da elbette Londra’daki British Museum geliyor. Üstüne bir de bu türden kirli sermaye destekleriyle ilgili protestolar eklendi. Yine de müze geri adım atmaya niyetli değil; protestocuların “Asurbanipal”de sergilenen eserlerin birçoğunun 19. yüzyılda yağmalandığı iddialarına karşı kendini savunuyor.

Bu eserlerin dönemin Osmanlı hükümetinin bilgisi ve izniyle İngiltere’ye getirildiğini söylüyorlar. Osmanlı İmparatorluğu’nun kültür varlıklarına değer vermeyen yanlış politikası dayanakları oldu. İklim değişikliği konusuna dikkat çekmeye çalışan aktivistlerin protestoları önemsenmeyebilir ancak etkili olduğu kesin. Bu türden tepkiler dolayısıyla 2016’da Tate Modern BP ile, geçen sene de National Portrait Gallery (Ulusal Galeri) Shell’le ilişkisini sonlandırmıştı. Ancak BP İngiliz sanat dünyasındaki işbirliklerini sürdürmeye devam ediyor. Ulusal Galeri’nin prestijli yıllık sergisine sponsorluk yapıyor. British Museum ile anlaşması da 2016 yılında yenilendi ve 2022 yılına kadar devam edecek.

Rockefeller ve Rotschild

Dünya siyasetini yöneten Rockefeller, Rotschild gibi ailelerin büyük sanat kurumlarının da arkasında durduğunu biliyoruz. Amerikan siyaseti ile kültürel kurumların doğrudan ilişkisi var. Perde arkasından Amerika’yı yönetip dünya siyasetini yönlendiren aileler çağdaş sanat alanını da belirleyen önemli müze ve kurumları ellerinde tutuyor. Bu ilişkiler yumağı dolayısıyla eleştirilen kurumlardan bir diğeri de Guggenheim Müzesi oldu.

Fotoğraf sanatçısı Nan Goldin’in başını çektiği bir grup, müzenin sponsorlarınden Sackler ailesini protesto etmek için oradaydı. Ürettikleri ilaçların uyuşturucu bağımlılığına yol açtığı ortaya çıkan Sackler hanedanı, sanat ve akademi dünyasının önde gelen kurumlarına cömert bağışlar yapıyor. Metropolitan Müzesi, Smithsonian Enstitüsü, Guggenheim Müzesi; Harvard, Yale ve Cornell gibi üniversiteler; İngiltere’de Royal Academy, Serpentine Gallery, National Gallery, Victoria & Albert Müzesi, Kraliyet Operası, Oxford Üniversitesi, Louvre Müzesi en başta gelenler.


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz