Ana SayfaTürkiyeKürtler tercihini yaptı! Güneydoğu’da AK Parti’nin oyları Gelecek Partisi’ne akıyor

Kürtler tercihini yaptı! Güneydoğu’da AK Parti’nin oyları Gelecek Partisi’ne akıyor

Güneydoğu’nun nabzını yaptıkları isabetli araştırmalarla tutan Rawest Araştırma’nın son analizi çok konuşulacak. Rawest Araştırma’nın 1 numarası Roj Girasun, Karar TV’deki analizinde Güneydoğu’daki Kürt oylarının Gelecek Partisi ve DEVA’ya aktığını söyledi.

Özellikle 2015 lie 2019 yılları arasında HDP’yi hedef alan siyasetin AK Parti’ye büyük oy kaybettirdiğini söyleyen Roj Girasun, AK Parti’nin Kürt oylarında yüzde 8 azalma olduğunu belirtti.

Kürtler AK Parti’den rahatsız

AK Parti içindeki Kürt Seçmeni ile AK Parti içindeki Türk seçmeni arasında AK Parti’ye yönelik rahatsızlığın aynı seviyelerde olduğunu belirten Girasun, “AK Partiye karşı ciddi bir rahatsızlık var. HDP’ye yönelik başlatılan siyasi süreçten sonra Kürt seçmeninin Erdoğan’ı sandıkta cezalandırma görüşü hakim. AK Parti söylemlerinin inandırıcılığı, artık AK Parti seçmeninde eskisi kadar karşılık bulmuyor. Fakat bu rahatsızlık terazide henüz iktidarı kaybetme korkusundan ağır basmıyor” dedi.

Muhalefetteki hiç bir partinin HDP ile yakınlaşması konusunda AK Parti’nin 2013 yılındaki politikalarına yaklaşamadığını belirten Girasun, seçmenin hala muhalefeti bir ceza aracı olarak gördüğünü ifade etti Girasun,” Kürt seçmede 2013 eşiği var ama 2015- 2019 etkisi de var. Bu yıllar arasında yaşanan HDP’nin kapatılması durumu, belediyelere kayyum atanması ve vekillerin tutuklanması gibi olaylar Kürt seçmenini etkiledi. Bundan dolayı Kürt seçmeni muhalefeti hala bir ceza aracı görmekten öteye gidemedi” diye konuştu.

AK Parti’nin oyları Gelecek Partisi’ne kayıyor

Kürt seçmenin Gelecek ve DEVA partisinde karşı tutumlarını ve bölgedeki hakimiyet durumlarına değinen Girasun, seçim döneminde bu iki partinin ivme kazanacağını vurguladı. Girasun,”Artık bölgede DEVA ve Gelecek gibi iki siyasi parti var bölgede. Bu iki parti AK Parti’nin Kürt oylarına ve Türkiye’deki AK Parti’den rahatsız muhafazakar oylarına talipler. Türkiye’de AK Parti’ye oy veren seçmenlere baktığımız zaman AK Partili seçmenlerin ilk uğrakları daha çok Deva ve Gelecek partileri gibi duruyor. Ama bu iki partinin beraber siyaset meydanına çıkmamaları Kürt seçmende olumsuz bir algı oluşturdu. Bu kadar eleştirdikleri konular ortakken neden beraber tek parti altında toplanmadılar soruları sorulmaya başlandı. Bundan dolayı, bu partilerin seçimi kazanma durumunun olamayacağı bir algı var. Fakat seçim sürecinde bu iki partinin çok yüksek bir ivme kazanacağı kanaatindeyim” dedi.

Muhafazakar kesim AK Parti’ye küstü

MHP-AK Parti ittifakının siyasal alandan ekonomik yöne evrilmesinden sonra AK Parti içindeki muhafazakar kesimin AK Parti’den uzaklaştığını beliren Girasun, ” 2019 yerel seçimlerinde birçok ilde AK Parti ve MHP içindeki muhafazakar kesimler Cumhur İttifakı’na uğramadı. Bundan dolayı İmamoğlu’na HDP’nin oylarıyla değil , AK Parti’ye küsen muhafazakar oylarda kazandırdı” diye ifade etti.

CHP’nin bölgedeki son durumu

Güneydoğu’da özellikle Diyarbakır’da AK Parti’nin 8 puan kaybettiğini vurgulayan Girasun, AK Parti’nin oy oranlarının yüzde 34’ten yüzde 26’ya düştüğünü kaydetti. Girasun şunları söyledi:

” AK Parti bir düşüş trendinde. Ama düşüş devam edecek. Önemli olan CHP’in bir çıkışı var. Kürt seçmeninin 3. partisi haline geldi. İyi Parti’nin bölgede artışı yok. Meral Akşener ve Mansur Yavaş Kürt seçmenin içine sinerek oy vereceği aktörler değil. Kürt seçmeden karşılığı olan isimler değil. Ama bölgede İmamoğlu anketlerde ilk sırada ardından Mansur Yavaş ve 3. sırada ise Abdullah Gül var”

Girasun, Millet İttifakı kanadına adı sık sık adaylar arasında geçen Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erdoğan’ın karşısına çıkan adaylar arasında az oy alan isim olduğunu söyledi. Girasun, Cumhurbaşkanlığı anketlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’dan karşısında daha yüksek oy aldığını belirtti. Gül’ün Kürt seçmeni açısından antipati oluşturmadığını belirten Girasun, AK Parti seçmeninde ise sempati uyandırdığını ifade etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri