Ana SayfaTürkiyeBu iddia kavga çıkarır! Çin'le ve Perinçek'le arasını bozmak istemeyen AK Parti...

Bu iddia kavga çıkarır! Çin’le ve Perinçek’le arasını bozmak istemeyen AK Parti Uygur Türkleri’ni tutuklayıp tutuklayıp Çin’e mi gönderiyor!

Çin ile arasını iyi tutmak isteyen Türkiye'nin yüzlerce Uygur Türk'ünü tutuklayarak geri gönderme merkezlerine yolladığı iddia edildi.

Bir zamanlar Uygur Türkleri için Türkiye sığınılacak bir limandı ancak şimdi durum çok farklı. Çin ile arasını iyi tutmak isteyen Türkiye’nin yüzlerce Uygur Türk’ünü tutuklayarak geri gönderme merkezlerine yolladığı iddia edildi. Yayınlanan analizde Türkiye için “Çin’in müşterisine dönüşüyor” denildi.

Hatırlanacağı üzere iktidarın küçük ortağı Doğu Perinçek’e yakınlığıyla bilinen TGB, Ankara’da sıkıntılarını dile getirmeye çalışan bir Uygur ailesini hedef haline getirmişti.

Foreign Policy dergisi, Çin’in Ankara’nın Uygur Türkleri’ne yönelik insanlık dışı ihlallerine bir süredir ses çıkarmamasını Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize bağladı. Dergide yer alan analize göre, Türkiye’nin 2019’dan bu yana yüzlerce Uygur’u tutuklayarak geri gönderme merkezine yolladığı ileri sürüldü.

Türkiye Çin’in müşterisine dönüşüyor

Amerikan Foreign Policy dergisi, Türkiye’nin Çin’le ticari ilişkilerinin nasıl geliştiğini kaleme alan “Erdoğan Türkiye’yi Çin’in müşterisi olan bir devlete dönüştürüyor” adlı bir makale yayımladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eskiden Sincan’daki Müslüman Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlalleri içeren politikaları nedeniyle Çin’i yüksek sesle eleştirdiği ve Türkiye’nin Uygur Türkleri için sığınılacak bir liman haline geldiği hatırlatılıyor:

“Sonra birden bire, beklenmeyen bir sapma yaşandı. 2016’da Türkiye, 2001’den beri Türkiye’de yaşayan, önde gelen Uygur aktivistlerinden Abdülkadir Yapcan’ı tutuklayarak ülkeden çıkardı. 2017’de de Türkiye ve Çin, gerçekleştirilen eylem taraf ülkelerden sadece birinde suç olarak kabul edilse bile suçluların iade edilmesini öngören bir anlaşma imzaladı. 2019’dan bu yana Türkiye yüzlerce Uygur’u tutuklayarak geri gönderme merkezlerine gönderdi. Erdoğan’ın bu konudaki ifadeleri de daha diplomatik olmaya başladı, hükümete yakın medyanın da Uygur sorununu ele alan haberlerinin dili değişti.”

Foreign Policy, Uygur Türkleriyle ilgili Türkiye’nin politikasındaki değişimi, Türkiye’deki ekonomik krize bağlıyor. Makalede, Ankara’nın “geride kalan birkaç müttefikiyle birlikte Çin’den de medet umduğu ve bu sebeple Çin’in taleplerine uyum sağlamak durumunda kaldığı” belirtiliyor.

Ekonominin yabancı yatırımcının çekilmesi, koronavirüs salgını ve daha az turist gelmesi gibi sebeplerle daha da kötüye gittiği belirtilen makalede, “Bir zamanlar bölgede demokrasi ve yükselen ekonomi modeli olarak görülen ülke, artık Liberal Demokrasi İndeks’ine göre batı demokrasileri yerine Çin’e daha yakın otoriter bir yönetim” ifadelerine yer verildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri