Ana SayfaTürkiyeBu nasıl insafsızlık? 1588 liralık işe 8 milyon 646 bin lira ödenmiş

Bu nasıl insafsızlık? 1588 liralık işe 8 milyon 646 bin lira ödenmiş

İyi Parti lideri Meral Akşener’in gündeme aldığı sayıştay raporları büyük gündem yarattı. 1588 liralık işe 8 milyon 646 bin lira ödendiğinin ortaya çıkması adeta şok etkisi yarattı.

Meral Akşener sayıştay raporlarını anlattı

Sayıştay raporunda yer alan diğer bilgileri de paylaşan Akşener, “Biz projeye değil, ranta karşıyız!” ifadelerini kullandı.

Akşener’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“İktidar için, artık yolun sonu gözüküyor. Çünkü, mızrak artık çuvala sığmıyor. 3Y’yi yok etme vaadiyle iktidara gelen, Sayın Erdoğan’ın; yoksulluğu yöneten, yasakları normalleştiren, yolsuzluğun da, üstünü örten yönetim anlayışı artık gün gibi önümüzde duruyor.

Biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde Sayıştay, denetim raporlarını açıkladı. AK Parti hükûmeti ve ucube sistemi sağ olsun bu seneki raporlarda da, yolsuzluk ve israf hız kesmemiş. Saray’da sefa sürenler, eğlenmeye tam gaz devam etmiş.

Gelin, raporlardaki bazı satırbaşlarına, birlikte bakalım:

Mesele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetim raporuna göre; Ankara’da kullanılmak üzere tahsis edilen, bazı araçlar yıl içinde Çeşme, Altınoluk, Akçay, Abant, Mersin gibi yerlerden, yakıt almışlar. Belli ki bu arkadaşlar; millete hizmet yerine, kafalarına estikçe, devletin, kendilerine Ankara için tahsis ettiği arabalarıyla, tatil beldelerine gitmekte, bir sakınca görmemişler.

‘KUR HESABI DA GEÇİŞ GARANTİSİ DE YANLIŞ HESAPLANMIŞ’

Şu devlet insanlığına bakar mısınız?

Mesela; Sayıştay’ın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denetleme raporuna göre; bu fevkalade başarılı bakanlığımız, Avrasya Tüneli geçişlerinde, kur hesabını yanlış yapmış. Üstelik sadece kur hesabını değil, geçiş garantisini de yanlış hesaplamış. E hâl böyle olunca, tünelden, garanti edilen 25 milyon araç yerine, yalnızca 12 milyon araç geçmiş.

Ama, bu pek bir düşünceli arkadaşlar, ihale sahibi şirkete ayıp olmasın diye, 494,2 milyon lira, geçiş garantisi ödemesi yapmış. Şu üstün yönetim becerisine bakar mısınız? Eğer doğru bir hesaplama yapılsaydı; garanti ödemesi, 456.3 milyon lirada kalacaktı. Ama bakanlık, şirketin kasasına, 37.9 milyon lira fazladan, ödeme yapmayı tercih etmiş. Yani, beceriksizliğin faturası, yine milletimize kesilmiş. Yani milletimizin vergileri yine bir şirketin kasasını doldurmak için harcanmış.

‘CİDDİ VE KAPSAMLI BİR AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDADIR’

Peki milletimizin cebinden çıkan milyonlarca lirayı; haksız ve hukuksuz bir biçimde yediren Bakanlığın, Sayıştay raporuna cevabı ne olmuş biliyor musunuz? “Bunlar yalan.” Tweet bu kadar…

Evet, yanlış duymadınız. Verdikleri cevap sadece bu kadar. Böyle ciddiyetsizlik, böyle utanmazlık olmaz, olamaz. Anayasal bir kurum olan Sayıştay, bir genel müdürlüğün, yolsuzluk, usulsüzlük yaptığı tespit etmişse, o genel müdürlük, ciddi ve kapsamlı bir açıklama yapmak zorundadır. Bu kadar basit.

Ama gelin görün ki; devletin bakanlığı, devletin denetleme kurumuna yalancı diyor. İşte size, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde, koskoca Türk Devleti’nin düşürüldüğü durum. Ayıptır, günahtır.

‘TOPLAM MALİYET BİN 588 ÖDENEN 8 MİLYON 646 BİN LİRA’

Bir başka akıl dışı yolsuzluk örneği de, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden. Sayıştay’ın raporuna göre; Karayolları Genel Müdürlüğü, toplam maliyetini bin 588 lira olarak hesapladığı bir işe, sıkı durun, tam 8 milyon 646 bin lira ödemiş.

Yani; asgari ücretin, yarısı kadar hesapladıkları işe, 3 milyon asgari ücret ödemişler. Durun daha bitmedi.

Yine KGM, pazarlık usulüyle yaptığı bir ihalede; birim fiyatı 7 lira 94 kuruş olan muhafaza borusunu, tam 300 katı bedel ödeyerek, 2 bin 239 liraya satın almış.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri