Ana Sayfa Türkiye Bu yazı kaçmaz… AK Parti’de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü itibarsızlaştırmak isteyenler kimler?

Bu yazı kaçmaz… AK Parti’de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü itibarsızlaştırmak isteyenler kimler?

Karar’ın usta kalemi Mehmet Ocaktan’ın Var mısınız küfürbazları mahalleden atalım başlıklı yazısı büyük tartışma yaratacağa benziyor. Ocaktan, Başak Demirtaş’a edilen küfürlere Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün net şekilde karşı çıkmasına rağmen AK Parti’de bazılarının bu tepkiyi itibarsızlaştırmaya çalıştığını belirtti.

İşte Mehmet Ocaktan’ın o yazısı…

Ahlaki değerlerin neredeyse hiçbir anlam ifade etmediği garip bir toplumsal ruhu hali yaşıyoruz. En son Başak Demirtaş’a Twitter üzerinden gerçekleştirilen ahlak dışı çirkin saldırı, en küçük insani bir değer taşıyan herkesin yüreğini sızlatacak bir örnek.

Böylesi bir kaba cinsel saldırıya kim maruz kalırsa kalsın, anında bütün insanların karşı çıkması gereken bir olay. Ama gelin görün ki bu tür bir çirkinliği kınarken bile ideolojik kimliklere ve mahalle korumacılığına atıf yapmadan adam gibi bir kınamayı beceremiyoruz.

Aslında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bu ahlaksızlığa karşı son derece net bir tavır ortaya koymuş ve şöyle demişti: “Başak Demirtaş’a yönelik çirkin paylaşımı kınıyor, bu ahlaksız ve tahkir edici eylemi en ağır şekilde lanetliyorum. Bir insanın onuru, iffet ve haysiyeti her şeyin üzerindedir. Hukuk, bu terbiyesiz ve provokatif sözlere karşı gereğini yapacaktır.”  Aynı şekilde AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da “Siyasi eleştiriye evet, fakat ahlaksızlığa hayır” ifadelerini kullanarak yüreğimize su serpmişti.

Ancak sonrasında AK Parti mahallesinden yükselen “Ama muhalefet çevrelerinden Erdoğan ve ailesine yönelik ahlak dışı hakaretler de var” şeklindeki sesler meseleyi başka bir mecraya çekerek Adalet Bakanı’nın tepkisini bile itibarsızlaştıran bir fotoğraf ortaya çıkardı. Oysa “kötü örnek örnek olmaz”, eğer bir şey kötüyse herkes için kötüdür. Tayyip Erdoğan ve ailesine yönelik küfür ne kadar ahlaksızca ve kabul edilemezse, Başak Demirtaş’a ve başkalarına yapılan küfür de aynı şekilde ahlaksızlıktır.

Önemli olan, hangi dönemde, hangi şartlarda olursa olsun kötülüğe karşı aynı kararlı duruşu ve erdemli tavrı gösterebilmektir. Aksi tekdirde “ama onlar da bizim mahalleye taş atmışlardı” anlayışı, herkesin kendi mahallesindeki kötülüğü mazur göstermeye varır ki bunu ne insani, ne de İslami ahlakla bağdaştırmak mümkün olmaz.

Maalesef bu ülkede farklı kesimler, kendilerine yapılan haksızlıklar konusunda duyarlı olduğu kadar başkalarının haklarına duyarlı olamıyorlar. 
Bu yüzden şehit cenazesinde Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıldığında, birileri çıkıp “Kardeşim sen de gittiğin yere dikkat edeceksin” diyerek kötülüğü alkışlamakta bir beis görmemektedirler. 

Bu yüzden bazıları geçtiğimiz günlerde olduğu gibi bazı kadın yazarlara ve bugün Başak Demirtaş’a ahlaksız saldırıda bulunmayı kendileri için bir hak olarak  görebilmektedirler.

Bu yüzden karşı mahallenin kıyısına köşesine sığınan sol görünümlü kimi ucuz kabadayılar Tayyip Erdoğan ve ailesine hakaret etmeyi maharet sayabilmektedirler. 

Talihsizlik o ki her mahallenin eli kalem tutan insanlarının, siyasetçilerinin, akil insanlarının kendi mahallelerinin küfürbazlarına karşı seslerini yükseltememeleridir. Özellikle de medyada küfürbazlara karşı sergilenen suskunluk düşündürücüdür. Hemen hatırlatalım, ahlaklı olmayı savunmak eziklik değildir.

Unutmayalım ki Hz. Peygamberin “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim” sözü, sadece süslü bir cümleden ibaret değildir. Önemli olan ahlaki değerleri içselleştirip tek başımıza olduğumuzda bile aynı ahlaki duyarlığı sergileyebilmektir. Yoksa her gün ahlaktan bahsedip, insanların haysiyetine namusuna dil uzatanlara karşı suskun kalmak ikiyüzlülüktür. 

Biliyorum ki birileri, bu kadar açık ve net bir tavra rağmen “Bu tür yorumları neden hep muhafazakarlar üzerinden yapıyorsunuz, biraz da karşı cenahın küfürlerini eleştirin” itirazında bulunmaya devam edeceklerdir. Hemen belirtelim, ahlaki tavır takınmak zamana ve iktidarlara göre değişmez, değişmemelidir de… En azından kendi açımdan söylemem gerekirse, dün hangi ahlaki ilkelerle hareket ediyorsam bugün de aynı ilkeli duruş içinde olduğumu belirtmem gerekiyor. Mesela 2014 yılında Akşam gazetesinde yazdığım bir yazıda “Hiçbir ahlaki değer tanımadan Başbakan’a, ailesine küfreden, millete hakaret eden ağzı bozukların ahlaksızlığını teşhir etmeliyiz” ifadelerini kullanmıştım. Dolayısıyla dün nerede duruyorsam, bugün de aynı ahlaki ilkeler temelinde duruyorum.

Bu yüzden diyorum ki, gelin bütün küfürbazları önce kendi mahallelerimizden atalım ki başka mahallelerin küfürbazlarına söyleyecek sözümüz olsun.

Takip Et

20,543BeğenenlerBeğen
17,581TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Nihal Bengisu Karaca, Taha Ün’ün gözaltına alınmasını köşesine taşıdı

Gelecek Partisi'nin iletişim faaliyetlerini yürüten Taha Ün'ün, hakkında herhangi bir şikayet bulunmamasına rağmen kelepçelenerek gözaltına alınması ve evinin aranması toplumun ve siyasetin...

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Geçtiğimiz günlerde bir beyin operasyon geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Gelecek Partisi’nin İstanbul Devrim’i sürüyor… Sultangazi’de 1500 kişi daha partiye katıldı!

Teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Gelecek Partisi'nde 34 Günde 34 Bin Üye kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Bugün, Gelecek Partisi...

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın sağlığından ümit kesildi

İsmet Orhan, “Her şeye rağmen, medeni duruşu vardı… Cumhuriyet değerlerine saygılıydı… Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından…” şeklinde bir...

Editörün Seçtikleri

Gelecek Partisi, 29. il kongresini Hakkari’de gerçekleştirdi

Seçimlere tek başına katılmak için yeterli kongre sayısına ulaşmayı hedefleyen Gelecek Partisi, yirmi dokuzuncu il kongresini bugün Hakkari'de tamamladı.

Aleyna Çakır’ı öldürdüğü iddia edilen Ümitcan Uygun’un annesi intihar etti

Akşam saatlerinde flaş bir gelişme yaşandı. Aleyna Çakır'ı öldürdüğü iddia edilen Ümitcan Uygun'un annesi intihar etti. Gazeteci Erk Acarer,...

Selçuk Özdağ’dan Bülent Turan’a yanıt: Sizin milliliğiniz buysa biz almayalım

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, kişisel Twitter hesabı üzerinden CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşen Davutoğlu'na istikşafi göndermesinde bulunan AK Partili...

Meteorolojiden dört bölge için kritik uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamaya göre, ülkenin kuzey, batı ve iç kesimlerinde havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

CHP’de 1 milletvekili koronavirüse yakalandı

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur'un koronavirüs testi pozitif çıktı. Güzelmansur yaptığı açıklamada, "Şu anda evde dinleniyorum. Sağlık durumum gayet iyi" dedi.