Ana SayfaTürkiyeBu yazıyı al duvarına as! “Bir insan kafir olsa da sevinsek” diye...

Bu yazıyı al duvarına as! “Bir insan kafir olsa da sevinsek” diye pusuda bekleyenler kimler?

Bu yılın en güzel bayram yazılarından birine Karar’dan Ahmet Taşgetiren imza attı. Tam da ‘Al duvarına as” kalitesinde, içinde unutulmaz öğütler de içeren Taşgetiren’in bayram yazısı hem çocuklarına yazılmış bir mektuptan hem de bayrama ilişkin oldukça ilginç anekdotlardan oluşuyor.

“Kitap fuarında farklı dünyadan birisi islâmî bir kitabı aldığında sevindiğimiz zamanlardan ‘Bugün siyaseten ya da başka sebeple kimin üstünü çizsek acaba, kimi şeytanlaştırsak’ zamanlarına gelmenin anlamı nedir?’ diyen Ahmet Taşgetiren, siyasetin birlikte bayram yapamaz hale gelmişliğimiz üzerinde tepindiğini belirtti.

Ahmet Taşgetiren’in yazısının bir bölümü şöyle:

Paylaştığım bir – iki “Baba nasihati” şöyle: 

“Canlarım

Allah ile dost olun. O ne güzel dost ne güzel vekildir. Gayretinizi gösterdikten sonra gönül huzuru içinde “Rabbim sana emanet ettim işimin geleceğini” diyebilirsiniz. O’nun yakınlığını hissedin. Her an sizinle beraber olduğunu size yakın olduğunu çağırdığınızda geleceğini bilin. İşin sırrı “O bizimle beraberken biz kiminle beraberiz?”in farkında olmak. Allaha dost olmayanlardan uzak olun.

Sizleri seviyorum.

 “Canlarım

Hepimiz bir gün Rabbimizin huzuruna varacağız. Oraya Rabbimizi hoşnut edecek bir şeylerle gitmek yazım. En başta kalbi selim. Diri bir kalp. Sonra iyilikler. Bir insanın kalbine sevinç taşımak. Çocuklarımızı Allah yolunun bağlısı olarak yetiştirmek.

 “Can yavrularım

Kul haklarının en çok ihlal edildiği alanlardan birisi başkaları hakkındaki olumsuz sözlerimizdir. Biliyoruz ki ağzımızdan herhangi bir söz çıktığında onu kaydeden gözlemciler var. Başkalarının bizim hakkımızda söyledikleriyle hesaplaşacağız bizim başkaları hakkında söylediklerimiz sebebiyle de. Onun için “ya hayır söyle ya sus” denilmiştir. Aman can yavrularım hesapta zorlanacağımız sözü ağzımızda hapsedelim. Ahirete söz yükü taşımayalım. “Ağzınızdan yanlış bir şey çıkacaksa anne-babanız için söyleyin ki helalleşmesi kolay olsun” derler. Sözünüzü sakının ne olur.

Sizi seviyorum.

 Can yavrularım

Evlatlarımız bize emanet olarak verildi. Onlar yüreklerimizin sevincidir. Anneler babalar üzerinde hakları vardır. İslam üzere yaratıldılar, Müslümanlıklarını korumak ve beslemek maddi gıda kadar önemlidir. Onlara evlerimizde soluyacakları İslam iklimi hazırlamalıyız. Allah’ı, Rasûlullah’ı, Kuran’ı sevdirmeliyiz. Duayı sevdirmeliyiz. Namazı sevdirmeliyiz. Anne baba olarak böyle bir gündemimiz olmalı. Cami çocuklarımızın hayatına girmeli. Anne baba olarak evlerimizde bayram iklimi oluşturmalıyız. Bayramın dini hüviyetini özellikle gösterebilmeliyiz. Mesela bayram sabahı bayramlaşmalı, bunu çocuklarımıza anlatmalıyız. Evimizin “Müslüman evi” hüviyetini içlerine yerleştirecek tedbirleri almalıyız. Göreyim sizi anne babanızı geçin bu konuda.

Gözlerinizi öpüyorum.

Sizleri seviyorum.”

Ahmet Taşgetiren’in yazısını okumak için tıklayın.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri