Ana SayfaTürkiyeBülent Arınç'tan olay yaratan Berat Albayrak açıklaması!

Bülent Arınç’tan olay yaratan Berat Albayrak açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç'tan muhalefetin çok tepkili olduğu Bakan Albayrak ile ilgili dikkat çeken bir çıkış geldi

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç’tan muhalefetin çok tepkili olduğu Bakan Albayrak ile ilgili dikkat çeken bir çıkış geldi: Ekonomide sıkıntılar mutlaka var. Hatta bakanımız ekonomide sıkıntı yok, bu psikolojik dediği zaman kendisine itiraz ettim.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’tan, muhalefetin ekonomi yönetimi konusunda tepki gösterdiği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ilgili dikkat çeken bir çıkış geldi.

Arınç “Ekonomide sıkıntı yok, bu psikolojik” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “Ekonomide sıkıntılar mutlaka var. Hatta bakanımız ekonomide sıkıntı yok, bu psikolojik dediği zaman kendisine itiraz ettim” dediğini açıkladı. 

Psikolojik dedi, itiraz ettim!

Kanal 42’ye konuşan Bülent Arınç, şunları kaydetti:

Ekonomide sıkıntılar mutlaka var. Hatta bakanımız ekonomide sıkıntı yok, bu psikolojik dediği zaman hem kendisine itiraz ettim hem de kamuoyuna, ne psikolojik yani… Hepimiz elimizde tuttuğumuz gibi adeta maddi olarak sıkıntıları görüyoruz.

“SIKINTI BÜYÜKTÜR AMA KRİZE DÖNÜŞMEMİŞTİR”

Önemli olan sıkıntının varlığını inkar etmek değil; kabul ederek bunu gidermek için yapılacak çalışmalardır. Cumhurbaşkanımızın çaba içinde olduğunu görüyorum. Sıkıntı küçük müdür, büyük müdür derseniz elbette büyüktür ama krize dönüşmemiştir. Bunlar anlatılabilir, atlatılabilir. Eskiden de krizleri gördük biz. Türkiye daha fazla etkileniyor.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berak Albayrak, 29 Eylül’de gazeteci Hakan Gürdağ’ın sorusu üzerine “Kur benim için hiç önemli değil, hiç oraya bakmıyorum” demişti.

Dolarla uğraşmıyoruz istesek düşürürüz

Öte yandan, Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre hafta başında AK Partili milletvekilleriyle bir araya gelen Albayrak, vekillere “Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler” üzerine bir sunum yaptı.

Albayrak, sunumda kurdaki duruma ilişkin şunları söyledi: “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.

Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri