Ana SayfaTürkiyeBundan sonra AK Parti’nin savaşı Pelikancılara karşıdır

Bundan sonra AK Parti’nin savaşı Pelikancılara karşıdır

Yerine kim gelirse gelsin ondan daha iyi olacağı bir Ak Parti kompozisyonuyla karşı karşıyayız. Ülkenin hazine bakanı istifa etti dolar ve euro anında düştü. Türk lirası değer kazandı. Piyasalar sessiz bir çığlıkla istifanın duyulduğu daha o ilk dakikada Türkiye’nin demokrasiye yaklaşabilme ihtimalini satın almaya başladı.

(Elbette bütün bu olanlardan sonra Hilal Kaplan’ın çektiği son Pelikan videosuna göz atmak isteyebilirsiniz.

Türkiye bir şekilde Ak Parti’den yeni bir kadro beklentisi içine girdi. Berat Albayrak’ın istifası bu beklentiyi büyük bir sancıyla doğurdu.

Merkez Bankası’na Naci Ağbal’ın getirilişi, Berat Albayrak’ın koltuğunun Lütfi Elvan’a devri… Bu değişim hamlelerin arkası da gelecek şüphesiz.

Ak Parti, Ak Parti’nin akil insanlarına yüzünü dönüyor.

Nabi Avcı, İbrahim Kalın, Ömer Çelik, Mücahit Arslan gibi isimler yeniden Ak Parti’de bir özgül ağırlık kazanacak belli ki.

Ak Parti büyük bir pişmanlık duygusuyla köklerine dönmek istiyor.  Peki bunu yapabilir mi? Ak Parti bunu başarabilir mi?

Berat Albayrak bir iş yapma biçimini temsil ediyordu. Kırıp döken, STK’lardan üniversitelere, medyaya kadar ulaşabildiği her yeri ve her şeyi kendince çekip çevirme biçiminin adıydı Berat Albayrak.

Berat Albayrak’ı dışarda bırakan Erdoğan, yeniden yüzünü Davutoğlu’nun, Ali Babacan’ın kadrolarına döndü.

Ama Pelikancılık bir kültür, bir iş görme biçimi olarak orada duruyor hala.

Ak Parti eski köklerine dönmek isterken Pelikancı zihniyet kendini diğer kuşaklara aktaracak yeni yollar bulmanın peşinde.

Pelikancılığın diğer kuşaklara da aktarılacak kendine özgü simgeleri, kodları var. Kendi kendini devam ettirme becerisi kazanabilecek mi bunu hep birlikte göreceğiz.

Berat Albayrak’ın Türkiye’ye yaşattığı en acı tecrübelerden biri şudur şüphesiz. İnsanların çıkarlarıyla Ak Parti’nin çıkarları çatıştığında ne olur? Bunu birkaç yılda hep birlikte gördük. Dışarda itibarı neredeyse sıfırlanmış bir Türkiye. Parası pul olmuş bir Türkiye. Ve toplumsal çatışmalardan beslenen bir Ak Parti.

Ak Parti kararsız adımlarla demokrasiye doğru yürümeye çalışırken dar bir Pelikanlar oligarşisinin gerici, tutarsız, nefretten beslenen diliyle mi toplumla iletişim kuracak?

Başkanlık sisteminin Türk demokrasisi için söylendiği kadar parlak bir işleve sahip olmadığı ortaya çıktı.

Gözlük değiştirir gibi fikir değiştiren Pelikancılar bu saatten sonra Ak Parti’yi rahat bırakabilir mi?

Bundan sonra Ak Parti’nin savaşı Pelikancılara karşıdır.

Ak Parti yeniden bir zamanlar ifade ettiği anlamı içermek istiyor. Ülkeyi refaha kavuşturmak istiyor. Çalışmanın başarıya ulaşmanın tek yolu olduğu o eski zamanlara geri dönmek istiyor.

Belki de artık çok geçtir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri