Ana SayfaTürkiyeBursa Yunuseli Havaalanı'ndaki talana Gelecek Partisi engeli

Bursa Yunuseli Havaalanı’ndaki talana Gelecek Partisi engeli

Bursa’da Yunuseli Havaalanı’nın akıbeti ile ilgili tartışmalar sürerken 6 partinin il başkanı ile İYİ Parti Grup Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu'nun öncülüğünde bir araya gelen Yunuseli Platformu bir etkinlik gerçekleştirerek "Betona hayır, yeşile evet" dedi

İmar talanına geçit vermeyeceğiz

Bursa’nın başlıca gündemlerinden biri haline gelen Yunuseli Havaalanı’nın yapılaşmaya açılması planlanan ve 750 dönümü Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesi kentteki muhalefet partilerini harekete geçirdi.

Gelecek Partisi, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin başını çektiği Yunuseli Platformu, çevre sakinlerinin de katılımı ile ‘Yeşile evet, betona hayır’ dedi.  Bursa’da CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin öncülük ettiği Yunuseli Platformu, bugün ilk etkinliğini gerçekleştirdi.

750 dönümü Büyükşehir Belediyesi tarafından bakanlığa devredilen Yunuseli Havaalanı’nın yapılaşmaya açılmamasını isteyen muhalefet partileri, çevre sakinlerinin de katılımı ile kitlesel bir eyleme imza attı.

‘Yunuseli ranta kurban gitmesin’ temalı açıklamaya, platformu oluşturan Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız’ın yanı sıra İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, CHP Parti Meclisi Üyesi Umut Akdoğan, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile Millet İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de imza attı.

Açıklamada ayrıca, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi’nin de imzası bulunuyor.

Alpaslan Yıldız: Böyle bir katliama izin vermeyiz!

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız ise konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Buranın Bursa’ya çok önemli hizmetleri olmuştur. Stratejik olarak çok büyük katkıları olmuştur. Mevcut statüsünün korunmasını istiyoruz. Böylece mevcut yapı stoku korunmuş olacaktır. Her şeyin rant olduğu bir dönemde bırakın burası yeşil kalsın. Bursa beton kent olma yolunda hızla ilerliyor. Buna izin veremeyiz. Burası Bursalıların. Bursalıların izni olmadan böyle bir katliama izin veremeyiz. Bu çevrenin imar yoğunluğunun artmaması lazım. Bu bölgeye 5-10 bin konut yapılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Bursa trafiği zaten bunu kaldırmaz. Bir afet durumunda burası bir nefes alma yeridir. Gerekirse burada bir havacılık müzesi olabilir. Bir teknofest düzenlenebilir burada. Yeşil kalabilir. En son TOKİ Bursa’ya geldiğinde Doğanbey çıktı ortaya.”

YUNUSELİ PLATFORMU’NUN ORTAK AÇIKLAMASI

“Bursa’nın korunması gereken en önemli değerlerinden biri olan Yunuseli Havaalanı için yaşanan son gelişmeler, şehrimizin yarınları için hepimizi endişelendirmiştir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Alinur Aktaş’ın, geçtiğimiz günlerde, bin 400 dönümlük alanın 750 dönümünü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrettiğini açıklamış olması, yapılaşma ve trafik başta olmak üzere yoğunluk artışına zaten yeterince kurban edilen Bursa’nın geleceği için haklı kuşkuların artmasına yol açmıştır.

Bilinmesini isteriz ki;

Yunuseli Havaalanı’nın arazisi, Bursa halkının maddi manevi katkılarıyla edinilmiştir ve bu yönüyle gerçek sahibi de tüm Bursalılardır.

Dolayısıyla bu arazi üzerinde, Bursalıların görüşleri alınmadan, vatandaşa sorup danışmadan tasarrufta bulunulması doğru değildir.

Aynı şekilde;

Kamuya ait devasa bir alanın, milletin sesi ve temsilcisi olan siyasi partilerin, akademik odaların, meslek kuruluşlarının, STK’ların, hemşehri derneklerinin ve kanaat önderlerinin görüşlerinin alınmadan ne olacağı henüz açıklanmayan bir proje için tahsis edilmesi de aynı ölçüde yanlıştır.

Hele hele Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kullanımına bırakılan 750 dönümde, yoğun yapılaşma projesinin gerçekleştirileceği iddiası son derece vahimdir.

Bursa’nın akciğeri konumunda  nadir bölgelerinden biri olan Yunuseli Havaalanı arazisi, zaten plansız programsız yoğunluktan ötürü boğulmakta olan bu şehrin nefes alan değeri olarak korunmalı; tamamı yeşil alan olarak Bursa halkının ortak kullanımına açılmalıdır.

Biz aşağıda imzası bulunan siyasi partiler olarak oluşturduğumuz geniş katılımlı ‘YUNUSELİ PLATFORMU’ nezdinde; hükümet yetkililerini ve bu şehrin yönetenlerini, testi kırılmadan uyarmayı görev addediyoruz.

Yanlışta ısrar edilmesi halinde, yasal haklarımız doğrultusunda her türlü tepkisel etkinlikleri de içeren bir dizi protesto faaliyetini yürütmeyi de toplumsal sorumluluğumuz gereği gerçekleştirmeye kararlıyız.

Bursa’nın yarınları açısından, gelecek nesillere karşı sorumluluklarımızı da düşünerek, bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı özellikle vurguluyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri