Ana SayfaTürkiyeBüyük deprem! Görevden alındı mı?

Büyük deprem! Görevden alındı mı?

Ekrem İmamoğlu’nun yönetiminde bulunan İSPARK’ta gündemi sarsan iddiaların ardı arkası kesilmiyor.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu’na son olarak İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır’ın istifa edip etmediği soruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSPARK’ın Genel Müdürü Murat Çakır’ın kurumun zararar ettiği gerekçesiyle görevden alındığına ilişkin Başkan Ekrem İmamoğlu açıklamada bulundu.

İmamoğlu’na Maçka Demokrasi Parkı’ndaki çalışmaları Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile incelediği esnada İSPARK Genel Müdürü Çakır’ın durumu soruldu.

‘NETLEŞMİŞ BİR HUSUS YOK’

İmamoğlu, “İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı yönünde iddia var. Başka bir iddiaya kendisi istifa etti ve özel sektöre geçtiği söyleniyor. İSPARK Genel Müdürü’nün durumunu öğrenebilir miyiz” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir durum yok. Netleşirse, zaten paylaşırız. Yani özel bir husus yok. Bizimle çalışmak isteyen çok yönetici var. Bizimle, gelip emeğini ortaya koyan yöneticilerimiz var. Bazıları yorgun düşebilir, bazıları değişim isteyebilir, bazılarını biz değiştirebiliriz. Bunların hepsi mümkün. Normal hayatta, profesyonel hayatta, kurumsal hayatta mümkün. Ama şu anda kamuoyuyla paylaşacağımız netleşmiş bir husus yok.”

‘ZARARI DİLE GETİREN SİYASİLER, İŞİN BAŞINDAKİ İNSANLARDI’

İSPARK’ın zarar ettiğine ilişkin iddiaların kurumu devreden eski AK Parti iktidarı tarafından dile getirildiğini belirten İmamoğlu, bu konu hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

“Gelebilir, olabilir, denk düşebilir ama yani şirketin zarar etmesiyle ilgili hususun doğru olmadığını kamuoyuyla paylaştık. Geçmişte bu şirketleri çok kötü kullanan aklın, bugün bir ya da iki şirket üzerinden böyle bir polemik yaratma çabasını, onlar adına ‘iyileşme’ olarak görüyorum. En azından sağlıklı düşünmeye başladılar. Kendilerine geldiler. Daha önce 27-28 iştirakimizin nasıl çarçur edildiğini biz kamuoyuyla paylaştık. Soruşturmalar açıldı. Hala açılanlar var. Konuşulan, bir zararı dile getiren o siyasiler, geçmişte bu işin başındaki insanlardı. Sadece bir araziden elde ettikleri ya da elde edilmesine fırsat verdikleri kötü yönetim, hatta kötü niyetli yönetim döneminde, bugün konuştukları rakamın yaklaşık yirmi misli, on beş misli, sadece bir arsada yapılan kötü niyetli yürütülen süreç. O bakımdan bu tür konuları gündeme getirmeleri… Varsa bir eksiklik, zaten bakıyoruz, ediyoruz, inceliyoruz. Denetimli şirketlerimiz var artık. Hem ulusal hem uluslararası denetim hizmeti alan şirketlerimiz var artık. Yetmedi; iç denetim mekanizması kurduğumuz da bir şirket bünyesi var artık İstanbul’un. Çok profesyonelce bakıyoruz. Halk adına bakıyoruz bütün bunları yaparken. Bu bağlamda, gerçekten böylesi bir konuyu dile getirmelerini İstanbul’daki muhalefet üyeleri sağlıklı bir gelişme, iyileşme olarak görüyorum.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri