Büyük skandal! AK Parti’yi eleştirdikten sonra Nedim Yamalı ve Selim Temurci’nin koruma polisleri çekildi

0

Bir süre önce DW Türkçe’nin YouTube kanalına konuk olan ve Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan Nedim Yamalı, AK Parti’ye bir dizi eleştiri getirmişti. Elbette eleştirilerin odağında Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak vardı. Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Nedim Yamalı’nın koruma polislerinin çekildiği ortaya çıktı. Nedim Yamalı gibi AK Parti’ye benzer eleştiriler getiren eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin de koruma polislerinin çekildiği öğrenildi.

Selim Temurci’nin evi daha önce FETÖ’cülerin saldırılarına hedef olmuştu. Selim Temurci gibi Nedim Yamalı da FETÖ’cü teröristlerin hedefinde. Hem DHKP-C hem de FETÖ’cülere karşı verdikleri mücadelelerle bilinen, tanınan bu iki ismin koruma polislerinin çekilmesi kamuoyunda büyük ses getirdi.

“İl Başkanlığı’nda önce ben koruma istememiştim, bir bomba olayından sonra iki koruma verildi. İl başkanlığım bittikten sonra da koruma talebim olmadı hatta kaldırılmasını istedim. Buna rağmen iki korumayı bire indirerek, yine de koruma şube kendisi tahsis etmişti.”

Nedim Yamalı: Berat Albayrak AK Parti'yi yozlaştırdı

Program sırasında aramışlar

Yamalı, DW Türkçe’de katıldığı program sırasında korumasının çekilmesini de şöyle anlattı:

 “Nevşin Mengü’nün programı sonrasında ben İstanbul’daydım, saat 21.00’de başladı program. Saat 21.35 gibi korumamızı arayıp artık yarından itibaren şubeye gelsin şeklinde kendine bildirmişler. Durum budur. Şu ana kadar yazılı ya da sözlü bir bildirim yapılmadı…”

Selim Temurci’nin korumaları da çekildi

Eski AK Parti Ankara İl Başkanı Yamalı, yaşadıklarını Tarafsız Haber Ajansı’na anlattı:

“Bir talebimiz olmamıştı, hatta il başkanlığı bittikten sonra ben söyledim, koruma talebim yok diye. Bunu koruma şube kendisi ayarlıyor, talebimiz olmamasına rağmen. Şöyle söylediler, ‘Ya başkan biz kimleri kimleri koruyoruz, sizin yine de sıkıntılı şeyleriniz var, en azından bir tanesi dursun’ diye kendileri göndermişlerdi.

Sonradan öğrendim başka arkadaşlarımızın da İstanbul İl Başkanımızın da çekmişler. Herhalde aynı zamanda, Nevşin Hanım’la programın ertesi günü Selim Bey’le görüşmüştük. Söylemiştim böyle bir şey oldu. Onunkiler de herhalde bir gün sonra veya aynı anda çekildi.

Geçen ay yanılmıyorsam Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Bey’in de korumaları çekilmişti. Tabii ileri yorumlar yapmak istemiyorum, bilmeden yorum yapmak istemiyorum. İyi ihtimal şudur; bir düzenleme yapılacaktır. Yoksa, sık karşılaşılan, muhalif diye düşündükleri insanlarla ilgili bir şey de olabilir. Ama tabii bilmiyoruz o yüzden yorum yapmayayım. Korumayla ilgili bir talebimiz de yok.”

Koruma istiyorum diye anlaşılmasın

“Şöyle de anlaşılmasını istemem işin doğrusu, benim korumalarımı çektiler, ben koruma istiyorum, böyle bir şey anlaşılsın istemiyorum. Çünkü ben il başkanlığına ilk geldiğim zaman da olmadı böyle bir talebim. Sonra il başkanlığımıza bir bomba olayı oldu. Ondan sonra İçişleri Bakanımız Efkan Ala ‘Başkanım rica ediyorum sıkıntılı bir yerdesiniz’ dedi. Ondan sonra almıştım ama il başkanlığım zamanında da onları böyle göz önünde pek tutmamaya çalışarak… Dolayısıyla haber yapılabilir ama haberde ‘korumalarımı aldılar’ veya ‘korumalarını aldılar’ gibi bir şey çıksın istemem. Buna dair bir şeyle muhatap olmak istemem işin doğrusu. Haber yapılabilir ama… Yani korumalarımızın çekilmesinden dolayı yeni bir koruma talebimizin olmadığını da söylüyorum.”

Bunlar sıradan olaylar haline geldi

Nedim Yamalı, DW Türkçe’de genel merkezin kendisine “Sen il başkanlığından istifa et seni milletvekili yapalım” dediğini ancak kendisinin milletvekili listesine alınmadığını söylemiş, “Çok şaşırmadım. Bunlar AK Parti’de sıradan olaylar haline geldi. Hâlâ Ak Parti üyesiyim ve bu eleştirileri il başkanıyken de yaptım” demişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın parti içinde bir grubu, buna karşı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ayrı bir grubu olduğu sorusuna da “Olabilir” diye yanıt veren Yamalı şunları anlatmıştı:

“Berat Albayrak parti içinde etkili bir isim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın damadı. Kendisi başarılı da bir insan. Başarılı ya da başarısız olmasından da önemlisi, siyasette en büyük problemlerden birisi de ailenin bu işin içine girmesi meselesidir. Karşınızdaki genel başkanınızın damadıysa nasıl rekabet edeceksiniz. Bir problem varsa nasıl söyleyeceksiniz. Haksız rekabet ortaya çıkar. Bu da parti içindeki yozlaşmaya ve içine daralmaya neden olan faktörlerden birisi…”

Karamollaoğlu’nun koruma polisleri de çekilmişti

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’nu korumakla görevli 4 polis memuru da İçişleri Bakanlığı’nca hiçbir gerekçe gösterilmeden geri çekilmişti. Karamollaoğlu, “Şaşırdım. Korumaların gitmesine değil, hükümetin aklına, bu kararı alanların aklına şaşırdım. Bu kadar basit bir yaklaşım tarzı.. Böyle başlarlarsa, hep söyledik, suya tersten giriyorlar. Bizim için ne olacak ki? Koruma varmış yokmuş” demişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz