Ana SayfaTeknolojiBüyük tehlike: Mavi Balina oyunu

Büyük tehlike: Mavi Balina oyunu

Mavi Balina oyunu nedir ve kim tarafından yönetilir? Amaçları ne? Mavi Balina oyununda yapılmasını istedikleri 50 görev nedir?

Mavi Balina Oyunu, son dört yılın en tehlikeli ve en dehşetli oyunlarından biri seçilmiştir. Diğer oyunların aksine bu oyunda; sırf hesap çalmak için adam öldürülmez, oyunu oynayan kişi öldürülür ve ne yazık ki büyük bir hüsranın içine düşürülür. Peki neden bu oyunun adı Mavi Balina, kurucusu kim, görevleri neler, bu oyunda sağ kurtulanlar olmuş mu? İşte bu tüm bilinmezlerin içindeki sırlara kısa bir yolculuk… En önemlisi de ebeveynlerin bu oyun hakkında çocuklarını aydınlatmaları. Çocukların ve gençlerin Mavi Balina oyununun içine düşürülmemesi için anne babaların alacağı önlemler nelerdir?

Mavi Balina oyunu hakkında kısa bilgiler

Mavi Balina oyununun kurucusu ve yaratıcısı Rusya vatandaşı olan Philipp adındaki kişidir. Bu kişi Rusya polisleri tarafından yakalanmış ve kendisine üç yıl hapis cezası verilmiştir. Çoğunluğu Rusya Halkı olmaz üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde bu cezaya itirazlar edilmiş ve gösteriler yapılmıştır.

Philipp Budeikin bu ölen insanlara ise ‘’Biyolojik Atık’’ kelimesini kullanmıştır.

Rusya’da bu oyuna Siniy Kit, Avrupa’da Blue Whale, Türkiye’de ise Mavi Balina denilmektedir.

Ayrıca bu oyunun birde sloganı diye tabir ettiğimiz bir manifesto niteliğinde mesajı da var. ABD’de Lumen Grubu adında bir rock grubu var. İşte bu oyunun kurucusu ve tasarlayıcısı adını söylediğim grubun şarkılarını çok seviyor. Bu grubun şarkılarından birkaç kelime ile oluşan bir cümle ile bu mesaj oluşuyor: ‘’Neden çığlık atarsın, kimse seni duymuyorken. Konu ne, konu ne…’’

Peki oyunun adı neden Mavi Balina? Neden diğer balina türleri değil de Mavi Balina denmiştir? Aslında bu bilgiyi sadece kısa bir belgesel araştırması yaparak öğrenebiliriz. Oyuna Mavi Balina denmesinin sebebi ise, bu balina türlerinin artık iyileşmeyecek kadar hasta ve yaralı olduklarından dolayı kendilerini karaya vurmalarından kaynaklanır. Yani bu balina türleri, her an intihara meyilli olan türlerdir.

Mavi Balina oyunu toplam 50 görevden ve 50 günden oluşuyor. Bu görevler gece yarısı saat 02:00’de kullanıcılara ulaşıyor ve 24 saat içerisinde bu görevlerin yerine getirilmesi isteniyor.

Kaynaklara göre sadece Türkiye’den 144 gencin intiharı bu oyun ile ilişkilendirilmekte. Nitekim bu oyuna da zaten en çok çocuklar ve gençler sürükleniyor.

Acı gerçektir ki herkese son görevlerinde kendilerini öldürmeleri istenir ve bir mesaj kendilerine iletilir: ‘’Öl, nede olsa yeniden doğacaksın.’’
Sizler şimdi diyorsunuzdur bu kadar tehlike bir oyun nasıl olurda yasaklanamıyor. Aslında Türkiye’nin teknolojisi bu oyuna çok kolay bir biçimde mani olabilir. Ancak kesin bir site bulunursa bu oyuna mani olunabilir. Nasıl kesin bir site diyorsunuzdur, burada ben cümlelerimi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Eski Başkanı Ömer Fatih SAYAN’a bırakacağım. Ayrıca kendilerinin ebeveynlerimize oyun hakkında uyarıları da var:

‘’Normalde site kapatabilecek verilere sahibiz ancak belli bir site üzerinden oynanmadığı için tamamen engellenmesi mümkün değildir.’’ Ayrıca İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığında bu oyun hakkında uyarıları var. Bu oyunun bir link üzerinden gönderildiği, bu linki gönderenlerin ise sıkı bir takibe alacaklarını ve cezalar uygulayacakları belirtildi.

Bu Oyuna Nasıl Ulaşılır?

Bu oyuna ulaşmak için bakanlıklarım ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı’nın belirttiği üzere bir site veya platform bulunmamaktadır. Oyun herhangi bir yerden indirilemez. Gizlilik içerisinde, kötü niyetli insanlar tarafından Chat, Whatshapp, Skype, İnstagram, Facebook, Twitter, Linkedin, Youtubue, v.b sosyal medya ve sitelerde gezinirken veya telefonunuz ile oynarken gelen bir mesajda gönderilen linki tıklamanız istenir. Tıkladığınız anda ise telefon veya bilgisayarınıza bir virüs hızla yayılır ve bütün bilgilerinize el konulur. Oyunu oynamadığınız veya oynadıktan sonra yarıda bırakırsanız fotoğraf, video, aramalar, ses kayıtları; yani bütün bilgilerinize ulaşıldıktan sonra sosyal medya veya kamuoyunda paylaşmak tehdidi ve teşebbüsü ile sizler, istemeseniz de ne yazık ki oyuna dahil ediliyorsunuz. Eğer bu bilgiler ile sizin adresinize veya bulunduğunuz yere ulaşabilirlerse ailenizi ve yakınlarınızı ölüm tehdidine maruz bırakırlar.

Oyunu oynadıktan sonra sağ kalanlar!

Bu oyunu oynamak zorunda kalıpta sağ kalan ve yaşadıkları dehşet verici olayları anlatan birkaç genç bu oyun hakkında ne diyorlar:

Hindistan’ın Karaikal şehrinde 22 yaşında sağ kurtulanlardan biri olan Alexander oyun hakkında birçok bilgi verdi;

‘’Şayet kardeşim bu oyunu oynadığıma dair polislere bilgi vermeseydi ölecektim… Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Bana ise Whatshapp üzerinden gönderildi. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00’da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor. Akkaraivattan Mezarlığı’na gece yarısı gibi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundayım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı. ’’

Ölümlü vakaların içinde Hindistan’da 17 yaşındaki genç kız göle atlayıp, intihar etmek üzereyken polis tarafından kurtarıldı. Genç kız kendisini kurtaran polis memuruna: ‘’ Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti’’ dedi.

Yine bir Hintli çocuk olan 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli birisi, Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten birkaç gün sonra intihar etmiştir.

Mavi Balina oyununun görevleri neler?

Bu oyunun görevleri nelerdir?. Bu görevlerin bir kısmı video izlemek ile ilgili. Videoların olduğu görevlerde, görevi veren kişiyi inandırması için sadece virüsün girmiş olduğu kaynaktan izlenilmesi istenir. Yani oyunu oynayan kişiye virüsün yayıldığı alet tarafından görevleri yapması istenir. Bu sayede virüsten ötürü, bu görevleri yapıp yapmadığı belirlenecek. Ayrıca bazı görevlerde ise oyuncuya vücuduna zarar verilmesini, daha sonra ise fotoğraf ile kendilerine gönderilmesi istenir. Son olarak da belirttiğimiz üzere bu görevler saat 02:00’de gönderiliyor. İşte dehşet oyunun, birbirinden dehşet görevleri.
1 – Bir jilet aracılığı ile elinize ‘’F57’’ çizin ve fotoğrafınızı gönderin.
2 – Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen psikopatça (ruh sağlığını bozan) görünen ve korkunç videoları izle.
3 – Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin.
4 – Bir kağıt üzerine balina resmini çizip fotoğrafınızı gönderin
5 – Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinize birçok kez cezalandırma amaçlı kesin (Vücudunuzu kesin).
6 – Elinize bir jilet yardımı ile ‘’F40’’ çizin.
7 – V-Kontakle (Rusya’da bulunan bir site) durumunuza #ben_balinayım (Rus.#_KMT) yazın.
8 – Korkularınız nedir ve bu korkularınızı aşın.
9- Sabah 04:20’de çatıya çıkın. Ne kadar yüksek o kadar iyi. Sonra ise selfie çekin.
10 – Elinize bir jilet yardımı ile balina çizin.
11 – Gün boyunca psikopatça görünen korku videolarını izleyin.
12 – Size gönderilen müzikleri dinleyin.
13 – Dudağınızı kesin ve selfie çekin.
14 – Elinize defalarca iğne batırın ve fotoğrafınızı gönderin.
15 – Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.
16 – Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve köşesinde bir süre bekleyin. Daha sonra bir selfie çekin.
17 – Bir köprüye gidin ve köşesinde bekleyip bir selfie çekin.
18 – Bir vinç bulup tepesine çıkın veya çıkmaya çalışıp, selfie çekin.
19 – Güvenilir olup olmayacağınızı kontrol edin.
20 – Skype aracılığı ile bir balinayla (başka bir Mavi balina oyuncusuyla) veya balina kurucusu ile konuşun.
21 – Bacaklarınızı sallayarak bir çatıya çıkıp köşesinde bekleyin ve fotoğrafınızı çekin.
22 – Başka bir şifreli görevi çözün (kendilerine bir görev veriliyor. Bu görev her konuda olabilir.)
23 – Gizli Görev.
24 – Bir balina ile buluşun ve fotoğrafınızı gönderin.
25 – Kurucu size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.
26 – Sabah 04:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezinin ve fotoğrafınızı gönderin.
27 – Gün boyu hiç kimseyle konuşmayın, seni dinlemedeyiz.
28 – Balina olduğunuza dair yemin edin.

Geriye kalan 29. ve 49. görevler arasında, ‘’Saat 04:20’de uyanıp, kurucunun size gönderdiği müzik ve korkunç videoları izleyin.’’ istekleri bulunmaktadır. 50. görevde ise çatıdan, tren istasyonundan, bıçakla, boğularak, intihar ederek, vb. intihar teşebbüslerinde bulunmamız, yapmamanız halinde ise yakınlarınızın ölüm tehditleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple siz istemesenizde, ne yazık ki bu teşebbüsü yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Haber: Devrim Aktürk

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz