Ana SayfaTürkiyeBüyükelçi krizi bitti Çavuşoğlu ortaya çıktı

Büyükelçi krizi bitti Çavuşoğlu ortaya çıktı

Osman Kavala’nın salıverilmesi için 10 büyükelçi tarafından yayınlanan bildirinin yol açtığı krizde ortalarda görünmeyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerginlik sona erdikten sonra CNN Türk’e çıktı.

ABD Ankara Büyükelçiliği ve diğer 9 ülkenin elçilikleri, 18 Ekim’de dört yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları doğrultusunda serbest bırakılması çağrısında bulundu. Çağrının ardından, Eskişehir’de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “10 büyükelçinin ‘istenmeyen insan’ ilan edilmesi için talimat verdim” dedi.

Bütün süreç boyunca açıklama yapmaayn Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün ilk kez CNN Türk ekranlarında konuştu.

Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Büyükelçilerin sınır dışı edilmesi için çalışmaları başlat’ dedi. Biz bunların hazırlıklarını yaptık. Ülke ve milletin kabul edemeyeceği bir davranışta bulundular. Viyana Sözleşmesi’ne göre bu bizim hakkımızdır. Cumhurbaşkanımızın Eskişehir konuşmasında sonra bir panik başladı. ‘Ne olacak?’ diye bize soranlar oldu. Biz Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrası gerekli hazırlıklarımızı yaptık, kabineye sunacaktık. Hazırlıklarımızdan haberdar olan, bavullarını toplamaya başlayanlar da olmuş. Bu açıklamayı yapanlar bunu nasıl düzeltebiliriz arayışına girdiler. Elçiler birbirini suçlamaya başladı” dedi.

Çavuşoğlu: Geri adım attılar

Bakan Çavuşoğlu, büyükelçilere bu durumun düzeltilmesi gerektiğini ifade ettiklerini söyleyerek, “Büyükelçiler geri adım atmak durumunda kaldılar, net şekilde geri adım attılar. Büyükelçiler hatasını anladı. Bunun böyle yapılmaması gerektiğini en iyi ABD Büyükelçiliği’nin bilmesi lazımdı. Bu davranışlardan herkesin ders alması lazım, kimsenin Türkiye’nin iç işlerine karışma yetkisi yoktur. Bu süreçte büyükelçiler geri adım attılar, bu olay bu şekilde neticelendi. G-20 ile ilgisi yok bu işin. Böyle bir olay olduğunda komplo teorileri yazılır. Ben G-20’yi hedef aldıklarını düşünmüyorum. Bu fikir genç diplomatlardan çıktı. Büyükelçilere genç diplomatlar sunduktan sonra, ‘Biz ciddiyetini anlayamadık’ diyenler var. Büyükelçiler buna onay vermişler. Bazı ülkelerin büyükelçileri ülkelerine sorarak bunun için onay aldılar. ABD Büyükelçiliği’nin de Dışişleri’nden onay aldığını biliyoruz. ‘Açıklamanın ardında Biden var’ iddiası doğru değil” ifadelerini kullandı.

’Kavala, Soros’un adamı’

Çavuşoğlu, diğer ülkelerin de uygulamadığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları olduğunu savunarak “Yunanistan’dan hep örnek veriyoruz. Batı Trakya’daki Türkler, Türk ismiyle dernek kuramıyor. Osman Kavala’nın önemi ne? Soros’un adamı. Amacı, Türkiye’de seçimle gelmiş meşru hükümeti devirmek. Hangi demokratik ülke bunu kabul edebilir?” dedi.

 

 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri