Ana SayfaTürkiyeBüyükşehirleri kaybeden AK Parti’den yeni icat

Büyükşehirleri kaybeden AK Parti’den yeni icat

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana gibi büyükşehirleri kazanamayan iktidar partisi, aldığı bir kararla havalimanı otobüs hizmetlerinin belediyelerden alınarak bakanlığa devredilmesine karar verdi. Havalimanı otobüs hizmetleri, belediyeler için ciddi bir gelir kalemi oluşturuyordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, havayolu ile karayolu kombine yolcu taşımaları genelgesinde düzenlemeye yaptı. 4 Şubat’ta yürürlüğe giren yeni genelge ile birlikte ‘Büyükşehir belediyesi ve/veya Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yetkilendirme’ şartı bakanlığa devredildi.

AirportHaber’de yer alan habere göre, buna ek olarak yapılacak taşımalarda UKOME tarafından tespit edilen ücret ve zaman tarifeleri de bakanlığa devredildi.

Büyükşehir statüsünde olmayan iller için de havalimanı ile mesafesine bakılmaksızın aynı il sınırları içerisinde kalan yerleşim yerlerine veya bu yerlerden havalimanlarına tespit edilmiş bir güzergahta belirli bir zaman ve ücret tarifesine göre otobüs ile yapılacak yolcu taşımaları için ise D4 yetki belgesine ek olarak Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği SHY-22 uyarınca A Grubu Çalışma Ruhsatı alan özel hukuk tüzel kişiler de dahil edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri