Ana SayfaMagazinCamdaki Kız'a para cezası mı verildi? RTÜK devreye girdi

Camdaki Kız’a para cezası mı verildi? RTÜK devreye girdi

Camdaki Kız'a para cezası mı verildi? RTÜK devreye girdi! Burcu Biricik ve Feyyaz Şerifoğlu'nun başrolde oynadığı Camdaki Kız RTÜK engeline takıldı. İşte olayı bütün detayları!

Camdaki Kız’a para cezası mı verildi? RTÜK devreye girdi! Burcu Biricik ve Feyyaz Şerifoğlu’nun başrolde oynadığı Camdaki Kız RTÜK engeline takıldı. İşte olayı bütün detayları!

Camdaki Kız’a para cezası mı verildi

Kanal D ekranlarında yayınlanan, Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitabından yola çıkarak dizi haline getiren olaylar ne kadar gerçekte olsa izleyiciler bazı görüntülerden rahatsız olmuştu. Dizide Nalan’a yapılan onur kırıcı davranışlar izleyenleri ve dizi severleri kızdırmıştı.

Camdaki Kız raporunu etraflıca analiz eden RTÜK Üyeleri, dizinin bazı sahnelerinde millî, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden; toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığını belirledi.

Camdaki Kız dizisi RTÜK tarafından masaya yatırıldı

Dizide “Nalan” karakterinin annesi tarafından baskı ve kontrol altında tutulduğu, devamlı psikolojik şiddete, bazı anlarda ise fiziksel şiddete maruz kaldığı sahnelere yer verildiği ayrıca diğer karakter Sedat’ın ise evli bir kadınla olan ilişkisinin anlatıldığı, “Nalan” karakteri ile evlenme arifesinde olan Sedat’ın evli bir kadın olan “Cana” karakteriyle olan gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikâyenin Türk toplumu tarafından kabul görmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli olduğunu belirleyen Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

RTÜK, başka bir sahnede de annesi tarafından “Nalan” karakterine küçüklükten itibaren bekâret korsesi olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, bu nedenle “Nalan”ın gün içerisinde tuvalete bile gidememesi, henüz ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı gerekçesiyle bütün arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fiziksel şiddet unsurlarını tespit etti.

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Kanunda bulunan yayınlar “Manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” ve “Kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez ” maddelerinin ihlal edildiği önerisini haklı gören Üst Kurul, müzakerelerin sonunda Kanal D’ye idari para cezası verilmesine karar verdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri