Ana SayfaTürkiyeÇamlıhemşin için 'acele' kamulaştırma kararı

Çamlıhemşin için ‘acele’ kamulaştırma kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde toplu konut, turizm, ticaret ve cami alanı için 'acele' kamulaştırma kararı verildi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Merkez Mahallesi’nde taşınmazların toplu konut, turizm, ticaret ve cami alanına dönüştürülmesi için Çamlıhemşin Belediyesi tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda ilgili ada ve parsel numaraları da yer aldı.
Acele kamulaştırılacak alan.
Çamlıhemşin Belediyesi'nin internet sitesinde bölgedeki projelerle ilgili görseller bulunuyor.

Acele kamulaştırma nedir?

Bilirkişi tarafından bedel tespiti dışındaki tüm işlemler sonradan yapılmak üzere acele kamulaştırma kararı verilebiliyor. Acele kamulaştırma Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesinde şöyle tanımlanıyor:

3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun uygulanmasında yurt savunması ihtiyacına veya aceleliğine Cumhurbaşkanınca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında kıymet takdiri dışındaki işlemler sonradan tamamlanmak üzere ilgili idarenin istemi ile mahkemece yedi gün içinde o taşınmaz malın (Değişik ibare: 24/4/2001 – 4650/15 md.) 10 uncu madde esasları dairesinde ve 15 inci madde uyarınca seçilecek bilirkişilerce tespit edilecek değeri, idare tarafından mal sahibi adına (Değişik ibare: 24/4/2001 – 4650/15 md.) 10 uncu maddeye göre yapılacak davetiye ve ilanda belirtilen bankaya yatırılarak o taşınmaz mala el konulabilir. (1)(2)

(Ek fıkra: 19/4/2018-7139/29 md.) Mahkemece verilen taşınmaz mala el koyma kararı tapu müdürlüğüne bildirilir. Taşınmaz malın başkasına devir, ferağ veya temlikinin yapılamayacağı hükmü tapu kütüğüne şerh edilir. El koyma kararından sonra taşınmaz mal 20 nci madde uyarınca boşaltılır.

Bu Kanunun 3 üncü maddesinin 2 nci fıkrasında belirtilen hallerde yapılacak kamulaştırmalarda yatırılacak miktar, ödenecek ilk taksit bedelidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri