Ana SayfaTürkiyeCanan Kaftancıoğlu'na 7 yıl önceki tweet'ten ceza! Hilal Kaplan'ın tweetleri ne olacak?

Canan Kaftancıoğlu’na 7 yıl önceki tweet’ten ceza! Hilal Kaplan’ın tweetleri ne olacak?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 7 yıl önce attığı tweetler nedeniyle aldığı 9 yıllık ceza yeni tartışmalar gebe. Malum Pelikancı olarak bilinen Hilal Kaplan çözüm sürecinde Türk ordusunu yıptarıcı, bölücü terör örgütü PKK’yı ise yücelten paylaşımlarda bulunmuştu.

Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 aylık hapis cezasının istinafca onanması, akıllara ‘Peki ya Hilal Kaplan ne olacak’ sorusunu getirdi.

Canan Kaftancıoğlu neden ceza aldı?

2012-2017 yılları arasında twitter’daki paylaşımları nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi.

Özlem Albayrak da karşı çıkmıştı

Canan Kaftancıoğlu’nun yıllar önce attığı tweetler nedeniyle mahkumiyet almasına hukukun genelliği ilkesi üzerinden karşı çıkan Özlem Albayrak o yazıda “Dava konusu olacak sosyal medya paylaşımlarının seçilimiyle ilgili ne bir kriter var ortada, ne kural, ne de ilke. Çok benzer ifadeler kullanan iki kişiden birinin yargılanıp yıllarca hapis cezası alırken, diğerinin almaması gibi örneklerle çok karşılaştık bu ülkede” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni Şafak o yazıyı sansürledi

Özlem Albayrak’ın Hilal Kaplan ve Canan Kaftancıoğlu karşılaştırması yaptığı o yazısını gazetesi Yeni Şafak sansürlemişti. Özlem Albayrak da bunun üzerine Yeni Şafak ile yollarını ayırdığını duyurmuştu. O yayınlanmayan yazıda Canan Kaftancıoğlu’nun yıllar önce attığı tweet nedeniyle hapis cezası almasını eleştirmişti.

Hilal Kaplan’ın attığı tweetler ne olacak?

Hilal Kaplan’ın Türk ordusunu hedef aldığı paylaşımları hafızalarda tazeliğiini koruyor.

Hilal Kaplan’ın geçmişinde FETÖ’ye ve elbette lideri Gülen’e methiyeler dizdiği, Türk ordusunu aşağıladığı, PKK’yı yücelttiği çok sayıda paylaşımı var.

İşte onlardan bazıları…

hilal-kaplan-tweetleri

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri