Ana SayfaTürkiyeÇavuşoğlu ABD'yi iğneledi: Teröristlerle iç içe olunca çekilmek de zor oluyor

Çavuşoğlu ABD’yi iğneledi: Teröristlerle iç içe olunca çekilmek de zor oluyor

“ABD’nin Suriye’den çekilmede bazı zorluklar yaşadığını bizde görüyoruz” diyen Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin terör örgütleriyle işbirliğini “Teröristlerle iç içe olduktan sonra çekilmek de zor oluyor” sözleriyle ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yapılan Suriye görüşmelerine ilişkin açıklamada bulundu.

Çavuşoğlu, “Çekilmede ABD’nin zorlukları olduğunu görüyoruz. Terör örgütüyle bu kadar iç içe olduktan sonra ayrılmak da zor oluyor” dedi.

Türkiye-Rusya ve İran ile varılan İdlib mutabakatını değerlendiren Çavuşoğlu, “Bugüne kadar İdlib mutabakatının uygulanmasında sorun yaşanmadı, bundan sonra da yaşanmasını arzu etmiyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu: YPG ve PKK’Nın güçlenerek tehlike oluşturmasına engel olmak için önlemler aldık

Çavuşoğlu’nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“ABD’de farklı kurumlardan farklı sesler geliyor. Çekilmede ABD’nin zorlukları olduğunu görüyoruz. Terör örgütüyle bu kadar iç içe olduktan sonra ayrılmak da zor oluyor. Terörle mücadelede herkes kararlılığımızı gördü. YPG ve PKK’nın Suriye’de güçlenerek sınırlarımızda tehlike oluşturmasına engel olacak önlemleri aldık. Fırat’ın Doğusu’nda da bu adımları atmaktan çekinmeyceğiz. Suriye’de var olan aktörlerle yapıcı bir şekilde çalışmaya devam etmemiz lazım.

Bir taraftan Türkiye’deki Suriyeliler, bir taraftan Suriye halkı için neler yapabiliriz, tüm uluslarararası camiayla görüşüyoruz.

Rusya ve İran ile birlikte çalışıyoruz

Özellikle Rusya ve İran’la sahada zorluklar olmasına rağmen birlikte çalışıyoruz. Bugüne kadar İdlib mutabakatının uygulanmasında sorun yaşanmadı, bundan sonra da yaşanmasını arzu etmiyoruz.

Irak’ın yeniden inşasında Türkiye’den beklentiler yüksek

Irak’ta hükümet henüz kuruldu. Berham Salih geçtiğimiz günlerde ülkemize ziyaret gerçekleştirdi. Bir taraftan bu kapsayıcı hükümeti desteklerken, bir taraftan da Irak’ın yeniden inşaası konusunda Türkiye’den beklentileri yüksek. Bu konuları, ekonomik, terörle mücadele gibi konuları da görüştük. İlişkilerimizi daha da geliştirmek konularında mutabık kaldık.

Zirve hazırlıklarını sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde Erdoğan’ın Rusya’ya ziyareti olacak.

Kıbrıs’ta sondaj

Milli davamız dediğimiz Kıbrıs sürecinde de Mayıs’a kadar müzakerelerin başlaması Avrupa Parlamentosu seçimlerinden dolayı gerçekçi görünmüyor. Kıbrıs etrafında sondaja biz de başlıyoruz. Bölgenin istikrarı bizim için önemli, takip ediyoruz. KKTC hakları garanti altına alınmalı.

Çavuşoğlu: Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz

Avrupa Birliği’yle ilişkilerimizde daha pozitif bir ortam yaratılması konusunda olumlu adımlar var. AB kurumlarıyla ilişkilerimizi güçlendirmek konusunda adımlar atıyoruz. Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi, terörle mücadele gibi konularda pek çok konuda birlikte çalışıyoruz.

Suriye’den gelen göçmenlere Avrupa’dan yapılan yardımlarla ilgili birlikte değerlendirmede bulunduk.

Önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimleri AB’nin geleceği açısından çok önemli bir seçim olacak.

Kafkasya’daki ilişkileri, Azerbaycan’la ilişkilerimizi uzun uzun anlatabiliriz, ancak Balkanlarla bazı ülkeler arasında bölgenin istikrarını etkileyecek sorunlar yaratılıyor. Balkanlara daha fazla önem göstermemiz gerektiğini gösteren göstergeler bunlar.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz