Ana SayfaTürkiyeCemil Çiçek: Yüzde 50+1 değişmeli

Cemil Çiçek: Yüzde 50+1 değişmeli

Zaman zaman AK Parti’ye muhalif çıkışlarıyla bilinen Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Temel Karamollaoğlu ile görüşmesinde dile getirdiği 50+1 zorunluluğu hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, cumhurbaşkanı seçilmek için “yüzde 50 + 1” oy gerektiren sistemin değişmesi gerektiğinden bahsetti.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, 15 gün önce cumhurbaşkanlığı sarayındaki toplantıda, Çiçek’in de katılımıyla başkanlık sisteminin masaya yatırıldığını kaydetti.

Çiçek, anayasa toplantısında “50 +1′in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini söylediğini” belirtti.

Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi, bu sözlerinin iktidar ya da muhalefet yanlısı olmadığını belirterek “50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak” dedi.

Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başka bir şey söylemeye çalışıyorum. Bu sistem (yüzde 50+1) doğru olmamıştır, bugün de gelecekte de sıkıntı çıkarır. Şahıslardan ayrı söylüyorum. Hiç gerek yoktu. Daha farklı bir sistem olabilirdi. Vakit de geçti ama kimsenin kimseyle görüştüğü de yok.

50+1 bu memlekette üstesinden gelemeyeceğimiz sorunlarla karşı karşıya kalmamıza neden olabilir. İki tarafa da çağrı yapıyorum: Bu sistemin neresi doğru, neresi yanlış? İş tutmayla, sistemden yaşanan sıkıntıları ayırt ettiğimizde gri alan oluşur. O zaman da grup toplantıları rahatlar. Çünkü her salı günü karşılıklı sınır ötesinden top atışları yapılıyor. Kuru kuruya sistem tartışması olmamalı.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri